Zákaz prodeje nápojů s sebou byl nejspíš nešťastně komunikovaný, míní Havlíček. O trzích se rozhodne v pondělí

Magistráty neuhlídaly shromažďování na vánočních trzích. Je otázka, jak se k jejich pořádání vláda v pondělí postaví. Zákaz prodeje nápojů s sebou konzumací venku byl možná nešťastně komunikovaný. Nebyl vedený špatným úmyslem, smyslem neměla být šikana. Chceme, aby byla možnost nápoje s sebou dále prodávat. V diskuzním pořadu televize Prima to v neděli řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda ve čtvrtek vydala usnesení, které zakázalo prodej veškerých nápojů k okamžité konzumaci mimo vnitřní prostory provozovny. Podle Havlíčka je chybou vlády, že bylo nařízení nešťastně komunikováno a možná to bylo i tím, že bylo neustále upravováno.

Lidé se podle Havlíčka začaly venku nadměrně shlukovat. Kabinet podle něj v dobré víře rozhodl, aby pořádání trhů schvalovaly samy magistráty a obce. Nepodařilo se jim ale podle něj situaci ohlídat. Když nebylo možné prodávat nápoje na trzích, v jejich okolí se otevřely restaurace, které je prodávaly do kelímků. „Nechceme, aby docházelo k plošné konzumaci,“ řekl Havlíček. Doplnil, že například v Bavorsku to udělali stejně a nikdo venku nepije.

Podle zjištění ČTK kavárny a restaurace dál nápoje do kelímků prodávají. Někde je dávají do sáčků, opatřují je termoregulačním držákem k odnosu s sebou. Například svařené víno někteří pražští podnikatelé začali místo v kelímcích nabízet v uzavíratelných lahvích.

Trhy se v současné době konat mohou, mezi stánky musí být čtyřmetrové odstupy. K dispozici musí být dezinfekce u každého prodejního místa. Zakázán je na nich provoz stravovacích služeb a prodej rozlévaných nebo na místě připravovaných nápojů. Na trzích nesmí být místa k sezení.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru