V pondělí může vláda rozhodnout o návratu do 4. stupně PES, uvedl Blatný. Malé obchody by zůstaly otevřené

Nouzový stav bude v Česku platit kvůli epidemii nového koronaviru do 23. prosince. Vláda dnes opatření schválila. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). K danému datu vláda prodloužila všechna platná opatření, dodal. V případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření. Obchody zůstanou otevřené, řekl ministr Blatný.

Původně plánoval menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD prodloužení o 30 dnů, nezískal pro to ale podporu Sněmovny. Poslanci odhlasovali ve středu večer na návrh komunistů odsunutí konce nouzového stavu o 11 dnů.

Podle komunistů se před vánočními svátky projeví dopad uvolnění posledních restrikcí. V případě, že bude nutné nouzový stav opět prodloužit, může se k tomu Sněmovna sejít 22. prosince.

Na nouzový stav jsou vázány restrikce k omezení šíření nákazy. Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát by měl trvat nejméně 79 dní.

Blatný: V pondělí můžeme rozhodnout o přesunu do 4. stupně

Pokud se bude situace nadále vyvíjet negativně, může vláda už příští týden rozhodnout o přesunutí Česka do 4. stupně riziko. Po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně, jednalo by se o stupeň 4. Kdyby k takové změně došlo, byl by dostatečný časový odstup, aby se na to všichni mohli připravit,“ uvedl Blatný. Dodal, že budou upravena pravidla tak, aby mohly zůstat otevřené i malé obchody a nebyly tak znevýhodněné oproti supermarketům.

Ministr školství zváží prodloužení vánočních prázdnin

Ministerstvo školství zváží prodloužení vánočních prázdnin. Jednalo by se o pracovní dny v týdnu před Štědrým dnem, děti by případně šly do školy naposledy v pátek 18. prosince. Rozhodnuto bude v pondělí.

Pivo z okénka s sebou povoleno

Vláda na čtvrtečním jednání částečně upravila některá pravidla. Na trzích se nesmí prodávat jen jídlo, pití a alkohol připravované na místě. „Není cílem, abychom si na vánočních trzích koupili třeba svařené víno a chodili s ním po trzích, ale nebude problém zakoupit si třeba dárkovou lahev slivovice a odnést si ji domů,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Podobně byl upraven i prodej přes okénka. „Moc občany prosím, abychom se nesnažili obcházet opatření tak, že si alkohol koupí přes okénko a budou s ním chodit po městě. Ale není problém si přes něj koupit pivo do nádoby a odnést si ho domů třeba ve džbánku nebo pet lahvi,“ dodal ministr.

Ve středu v Česku přibylo 6 402 nově prokázaných případů koronaviru. Jde o více než 1800 nových případů více než předchozí středu.

Zdroj: čtk, lidovky.cz, seznamzprávy.cz

Přejít nahoru