Začalo plošné testování koronaviru. V Brně došlo k šarvátkám v davu čekajících lidí

Česko začíná ve čtvrtek s plošným testováním protilátek na koronavirus. Do odběrových stanů můžou dobrovolníci splňující potřebné podmínky přijít v Praze, Brně a Litoměřicích. Od pátku také v Olomouci, Litovli a Uničově. Celkem chce vláda otestovat až 27 tisíc obyvatel. Účast je dobrovolná a zdarma. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Výsledky mají být začátkem května.

Odběrové stany se v Brně a Litoměřicích otevírají od 8.00, v Praze od 10.00. V Brně a Litoměřicích je od osmi do deseti testování přednostně vyhrazeno pro lidi starší 60 let. V Praze je pro seniory a děti speciálně vyhrazen stan v Kateřinské zahradě. 

O testování je v Brně od rána velký zájem. Fronta se na Moravském náměstí v centru města tvořila již před sedmou hodinou ranní.

„Fronta se stáčí v parku a nově příchozí lidé vlastně nevědí, kde přesně končí. Vojenská policie už tu řešila první rozmíšku, lidé tu na sebe pokřikují, že ostatní v chumlu nedodržují dvoumetrové odstupy,“ popsal z místa reportér Českého rozhlasu Tomáš Kremr s tím, že na místo již dorazila městská policie.

Nechat otestovat se mohou lidé, kteří splní určité podmínky: věk od 18 do 89 let, bez akutních zdravotních potíží, bez zvýšené teploty či bez dalších příznaků nemoci covid-19, bez potvrzené nemoci v minulosti, bez nařízené karantény a s trvalým nebo přechodným pobytem v Česku.

Senioři budou moct přijít v předem určených časech. Děti od 8 do 18 let budou vyšetřovány v Praze a Brně, musejí ale přijít v doprovodu zákonného zástupce.

Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění, kdy se vybere zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Lidem bude odebrána krev. Výsledek rychlotestu, který určuje přítomnost protilátek proti koronaviru, se dozví do půl hodiny. Pokud by byl test pozitivní, tak musí podstoupit ještě klasický test prováděný z výtěru z nosohltanu.

Součástí plošného testování bude kromě samotných testů také dotazníkové šetření. Lékaři se budou ptát například na to, kde pracují nebo jestli měli v minulosti nějaké příznaky nemoci.

Proč plošné testování?

Hlavním cílem plošného testování je podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zjistit, jak velká část populace se s infekcí setkala a má vybudovanou imunitu. Zda nízká, středně velká nebo vysoká část populace.

Plošné testování se podle ministra Vojtěcha koná i kvůli asymptomatickým pacientům, kteří nemají příznaky nemoci covid-19, mohou mít na ni protilátky, ale mohou být také infekční, aniž by to věděli.

Odborníci tak mohou díky testování získat data, která nejsou jinde v zahraničí pro Česko dostupná. Vybrali zároveň regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100 tisíc obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665).

V Litoměřicích se nemoc rozšířila v domově pro seniory, kde onemocnělo asi 70 klientů a zaměstnanců. Uničov a Litovel byly dva týdny na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Tam bude kvůli podrobnějšímu zkoumání odebráno účastníkům studie více krve do zkumavky.

„Nepamatuji si, že by v moderní historii byla podobná studie na území České republiky kdy provedena,“ řekl k plošnému testování ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO.

Další informace lidé najdou na webu covid-imunita.uzis.cz nebo mohou zavolat na linku 1212.

zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru