Začal bych mlátit lidi, kteří demonstrují bez roušek, řekl Novotný

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) by začal mlátit lidi, kteří chodí na protivládní demonstrace bez roušek. Řekl to v 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Poslanec Jaroslav Foldyna (SPD), který byl druhým hostem pořadu, zase odsoudil nespokojené občany, kteří chodí protestovat před domovy politiků.

Pavel Novotný je svými kontroverzními výroky a provokativním vystupováním na české politické scéně proslulý. V současnosti se asi nejvíc kriticky vyjadřuje k lidem, kteří popírají hrozbu koronaviru či nedodržují vládní opatření. „Začal bych mlátit lidi, kteří demonstrují bez roušek,“ uvedl v pořadu.

Za jeho kontroverzní až vulgární výroky ho často kritizovali také jeho spolustraníci. Sám Novotný oznámil, že po podzimních volbách do Sněmovny z ODS odejde. Stranu, ve které působí od roku 2002, hodlá opustit především kvůli politikaření vysoce postavených členů strany, kteří mu neumožnili dostat se na pražskou kandidátku právě do sněmovních voleb. Novotný se také netajil dlouhotrvajícím sporem s některými spolustraníky, především s europoslancem Janem Zahradilem.

Starosta Řeporyjí je přitom přesvědčen, že do dolní komory Parlamentu patří. „Nekradu a jsem mladej chytrej kluk. ODS mě v Praze potřebuje,“ uvedl na CNN Prima NEWS. I přes neshody hodlá straně v nadcházejících volbách pomoci. I kvůli konkurenci v podobě vládnoucího ANO. „Teprve budete koukat, jakou marketingovou kampaň tu hnutí Andreje Babiše rozjede před volbami. ODS by si měla uvědomit, že politický marketing nejde dělat v rukavičkách,“ upozornil.

 

Pavel Novotný (ODS) by začal mlátit lidi, kteří demonstrují bez roušek.

Pavel Novotný (ODS) by začal mlátit lidi, kteří demonstrují bez roušek.
Zdroj: CNN Prima NEWS

 

I druhý host pořadu, Jaroslav Foldyna, se po dlouhých letech členství v jedné straně stal pro své kolegy spíš přítěží. Do ČSSD vstoupil už v roce 1989. Byl dlouholetým komunálním politikem, v roce 2010 ho voliči poslali do Poslanecké sněmovny a v roce 2018 se stal dokonce místopředsedou strany.

Foldyna, který patřil do konzervativního křídla ČSSD, se však čím dál více názorově rozcházel s většinou ostatních kolegů z poslaneckého klubu i se zbytkem předsednictva. Nakonec sociální demokraty opustil a během loňského září se přidal k SPD.

Rivalita Novotného s Foldynou

„Nezměnil se Foldyna, ale ČSSD. Strana pro pracující lidi v současnosti těmto lidem bere peníze a místo nich se věnuje blbostem, jako je LGBT,“ řekl Foldyna, který mimo jiné označil současného ministra zahraničí a bývalého spolustraníka Tomáše Petříčka za nejhoršího ministra v historii České republiky.

Novotný si však Foldynův odchod z ČSSD vysvětluje spíš jako útěk z potápějící se lodi za perspektivnější SPD. „Už by ses s homosexualitou taky mohl vypořádat, Jardo,“ vzkázal také Novotný. Až na tuto poznámku ovšem debata dvou rivalů proběhla překvapivě klidně a oponenti se i na lecčem shodli. Například na ošklivosti politikaření, stranických praktikách ODS i ČSSD či na slabomyslnosti některých současných demonstrantů.

Přirozené nepřátelství Novotného a Foldyny přitom není žádným tajemstvím. Starosta Řeporyjí poslance dlouhodobě označuje jako „koště“, a to jak v rozhovorech, tak i na svých sociálních sítích. Foldyna na oplátku v politické debatě na TV Barrandov z jara roku 2020 neváhal Novotnému vyhrožovat. „Ještě jednou mi řekneš koště a nechám tu zhasnout,“ řekl tehdy na jeho adresu.

 

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru