Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic, řekla Maláčová

Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na koronavirus dva klienti domova pro seniory s lehkými příznaky, bude podle ministryně práce Jany Maláčové nutné všechny nakažené seniory umístit do nemocnic. Důchodci by podle ní měli být testováni přednostně, aby nemuseli čekat na výsledky několik dní, řekla na ČT.

Ministryně uvedla, že informaci o smrti klientů domova pro seniory v Břevnici s mírnými příznaky má z médií. Pokud by se potvrdila, bude muset stát podle ní vyvodit důsledky. „Pokud umírají i pacienti s lehkým průběhem, tak je to pro mě impuls k tomu, aby všichni senioři byli v nemocnici pod dohledem,“ řekla.

Stát podle ní také musí zlepšit testování v domovech pro seniory, kde se nyní na výsledky čeká i několik dní a stát stále nezačal testovat plošně.

„Komunikuji s panem ministrem zdravotnictví na denní bázi, děláme všechno pro to, aby se to zkrátilo. Já si také myslím, že se musí testovat jak senioři, tak zaměstnanci přednostně a plošně,“ uvedla. Pokud na to není kapacita, může podle ní alespoň fungovat systém náhodného testování, který také velkou část nebezpečí dokáže zachytit.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v sobotu v České televizi uvedl, že stát plánuje plošné testování v případě personálu domovů, nikoliv klientů. Na to podle něj nejsou kapacity. Zmínil také, že zaměstnanci by mohli zůstávat v izolaci přímo v domovech, například v karavanech nebo v jiném provizorním ubytování.

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a seniorů, kteří se do domovů vrací po pobytu v nemocnici.

Lůžka pro seniory mají vyčlenit kraje

Ministerstvo zdravotnictví také přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100 000 obyvatel, podle ministerstva nemusí jít přímo o místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol v pondělí vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

Nedostatečnou podporu sociálním zařízením v prvních 14 dnech krize kritizovala také senátorka Šárka Jelínková. Maláčová kritiku odmítla, ministerstvo práce a sociálních věcí podle ní dělalo všechno, co mohlo.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru