Vláda vyhlásila v Česku karanténu. Lidé budou smět jen do práce a na nákup

Vláda uvalila Česko do karantény. Podle usnesení bude karanténa v Česku platit od pondělí 16. 3. do 24. 3. 6:00. Obecně by platil zákaz volného pohybu osob na území ČR až na stanovené výjimky. Mezi ně by měla platit například: cesta do zaměstnání nebo nutná cesta za rodinou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb.

Krizový štáb povede Prymula

Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru. V jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Svolání štábu už dnes dopoledne avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), už dříve jeho aktivaci podle svých vyjádření několikrát předsedovi vlády navrhoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Štáb podle statutu po vyhlášení krizové situace, mezi které se řadí i současný nouzový stav, připravuje návrhy řešení. Jeho předseda je předkládá Bezpečnostní rady státu, v případě nutnosti vládě.

Daňová přiznání se posouvají do 1.7. 2020

Ministerstvo financí připravilo liberační a stabilizační balíček. „Na základě tohoto dokumentu prominu pokuty za zpožděné daňové přiznání,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Fyzické i právnické osoby tak mohou podat daňová přiznání až do 1.7. 2020. Státní správa bude méně přísná u promíjení problémů příslušenství daně. „Další vlna EET se neodsouvá, ale po dobu tří měsíců bude toleranční období, kdy nebudou ukládány sankce,“ dodala Schillerová.

V neděli stoupl počet nakažených na 293, což je dosud nejvíc případů za jeden den. V ČR se objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem 1. března. Doposud byl nejrychlejší nárůst v sobotu.

Dvě třetiny nemocných se infikovaly v zahraničí, třetina v České republice. Ze zemí, v nichž se Češi nakazili, stále převažuje Itálie (74,5 procenta), která je v současnosti státem s nejvyšším počtem nově nakažených na světě. Z Rakouska si nákazu „přivezlo“ 12,7 procenta nemocných Čechů.

Největší část nakažených je ve věku od 25 do 54 let. Počet nakažených seniorů nad 65 let je vyšší než počet nemocných dětí. Testováno zatím bylo přes 4000 lidí.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru