Všichni, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo v izolaci kvůli covid-19 či jinému infekčnímu onemocnění by podle vlády měli mít nárok na stoprocentní nemocenskou. Návrh ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové schválila vláda. Opatření má platit v březnu a dubnu. Už zítra to bude schvalovat Sněmovna.
Vláda projednává také návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely již od středy povinně své zaměstnance testovat na covid-19. Původně mělo začít testování až později.
Firmám, které by to nedodržovaly, by podle návrhu mohlo hrozit uzavření či pokuta až 500 tisíc korun.
O povinném testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci od pátku hovořil v neděli premiér Andrej Babiš v televizi Prima. Říkal, že by návrh měl platit od pátku, ale že se to ještě může změnit.
„Jsem rád, že ministerstvo průmyslu přišlo s iniciativou zrychlit nástup povinného testování na středu,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.
Pro firmy s 50 až 250 pracovníky má povinnost platit od 12. března, uvedla v neděli Česká televize s odvoláním na vicepremiéra ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. „Podle mého názoru by měli testovat všichni, i ti nejmenší,“ řekl premiér Andrej Babiš.
.@CSSD navrhuje povinné testování zaměstnanců ve firmách nad 50 lidí. Do doby, než si zaměstnavatel zajistí dost testů, musí zavést sváteční provoz. Práce je vedle rodiny nejčastější místo nákazy, podle expertů je nutné regulovat podniky, jinak budeme za měsíc tam, kde jsme teď.
— Jan Hamáček (@jhamacek) March 1, 2021
ČSSD navrhuje pro část firem sváteční režim
Předsednictvo ČSSD pověřilo v sobotu ministry za sociální demokracii, aby na vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu, a to nejméně do doby zavedení povinného testování zaměstnanců s plnou kompenzací výdělků i nákladů.
„Podniky, kde se bude testovat, nemá cenu zavírat,“ řekl ale v pondělí šéf ČSSD Jan Hamáček. Strana tak nebude usilovat o totální lockdown průmyslu, s čímž u ANO hned narazila, ale firmy, v nichž zatím nebude probíhat testování na covid-19, by podle Hamáčka měly do té doby přejít na sváteční provoz s méně zaměstnanci v práci.
Maláčová navrhla stoprocentní nemocenskou všem
Ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová bude usilovat kvůli epidemii covidu o dočasné zvýšení nemocenské na 100 procent příjmu pro všechny lidi na nemocenské, nebo o speciální příspěvek až 500 korun denně pro v karanténě po celou její dobu. Karanténa se od pondělí prodloužila z deseti dnů na čtrnáct.
Speciální bonus pro lidi v karanténě v pátek ve Sněmovně spadl pod stůl o jediný hlas, když návrh, jenž se vrátil ze Senátu, nepodpořili ani tři poslanci vládního hnutí ANO – Jiří Bláha, Pavel Juříček a Pavel Staněk.
„Přesně proto lidé nevěří politice, protože kvůli politikaření se tady nebude dařit zkrotit pandemii,“ řekla Maláčová. Podle jejího návrhu měli zaměstnanci v karanténě k nemocenské navíc dostávat až 370 korun denně, přičemž firmy by si to odečítaly od odvodů státu. Zaměstnance to mělo motivovat, aby se karanténě nevyhýbali.
Maláčová nyní říká, že 370 korun není dost, ale že to musí být nejméně 500 korun denně. Preferuje ale stoprocentní nemocenskou pro všechny, kteří doma marodí. Nyní je nemocenská 60 procent denního vyměřovacího základu.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí přitom výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se všechny školy, i mateřské, a další obchody. V zastavěné části obce musí mít lidé nově i venku povinně zakrytá ústa respirátorem či chirurgickou roušku. V obchodech a ve veřejné dopravě výhradně respirátorem, jen roušky už nestačí.
Zdroj: idnes.cz