Vláda ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé mohou od pátku opět cestovat do zahraničí. Po návratu musí mít test, nebo jít do karantény

Vláda zrušila zákaz volného pohybu osob. Dosud lidé mohli teoreticky chodit pouze do zaměstnání, do obchodů či k lékaři, nyní je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) čas toto opatření rozvolnit. Současně řekl, že namísto maximálně dvou lidí, kteří spolu mohou být na veřejnosti, pokud nejde o členy jedné domácnosti, to nově může být deset lidí.

Video: V pátek končí zákaz volného pohybu, bude možné jet za hranice.
23.04.2020, 23:55, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

 

Přijali jsme krizové opatření, které ruší zákaz volného pohybu osob na veřejnosti,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Epidemiologická situace v Česku podle něj umožňuje uvolnění restrikcí.

To bylo původně postaveno na tom, že lidé smějí chodit primárně pouze do práce a domů.

„Domníváme se, že z hlediska epidemiologického můžeme zákaz volného pohybu rozvolnit. Vláda rozšířila počet osob na 10, doposud byly pouze dvě,“ dodal ministr Vojtěch s tím, že to platí od pátku 24. dubna.

Zakázané by po 25. květnu měly zůstat hromadné akce. „Po 25. květnu budeme chtít udržet zákaz hromadných akcí, kde se pohybují stovky, tisíce až desetitisíce lidí a bude to platné pravděpodobně i v průběhu léta,” dodal Vojtěch

Zrušení zákazu volného pohybu se týká i možnosti vycestovat za hranice.

Lidé budou moci od pátku opět cestovat do zahraničí díky uvolnění zákazu volného pohybu osob. Týká se to i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zdroj: novinky.cz , lidovky.cz

Přejít nahoru