Vláda požádá o další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů

Vláda bude ve sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii o dalších 30 dní. Trval by tak do 22. ledna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dělil, že žádost určenou poslancům ve čtvrtek schválil kabinet. Nouzový stav zatím v Česku platí od 5. října do 23. prosince. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude sněmovna jednat zřejmě v úterý 22. prosince.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už tři žádosti. Koncem října souhlasila s prodloužením stavu nouze o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Naposled na návrh komunistů o 11 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc.

Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 79 dnů.

Bez prodloužení skončí nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, k 23. prosinci. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude chtít požádat o dalších 30 dní.

Blatný už dříve uvedl, že pro poslance chystá analýzu opatření, pro která by nebyl stav nouze potřebný, a naopak těch, pro která je nezbytný. Podle části opozice není třeba stav nouze prodlužovat, kritizuje, že vláda opatřeními diskriminuje některé obory a nepřijímá dostatečné kompenzace.

Nouzový stav na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát by měl trvat nejméně 79 dní.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru