Nouzový stav se prodlouží o další měsíc

Hlasy vládního hnutí ANO, sociálních demokratů a KSČM odsouhlasila v úterý večer Sněmovna vládní návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, tedy do 22. ledna. Nyní platí do 23. prosince.

Prodloužení stavu nouze do 22. ledna podpořilo 55 zákonodárců ze 105 přítomných.  Proti byli poslanci Pirátů, SPD, STAN a TOP 09. Poslanecké kluby ODS a KDU-ČSL se při hlasování zdržely.

„Epidemiologická situace není dobrá, začínají se plnit nemocnice. Prodloužení nouzového stavu je důležité proto, aby tu nebyl chaos a nebyly ohroženy životy našich občanů,“ hájil prodloužení stavu v dolní komoře premiér Andrej Babiš (ANO).

Situace se nevyvíjí dobře ani podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Vývoj epidemie nabral růstovou dynamiku odpovídající reprodukčnímu číslu 1,2 až 1,3. Je jednoznačně nutné si uvědomit, že počty nově nakažených rostou a mohu mít dopady na zdravotní péči. Situace vykazuje velmi rizikové trendy a nelze vyloučit zásahy i během Vánoc,” sdělil na plénu Sněmovny.

Proti prodloužení stavu nouze vystupovali v průběhu odpoledne naopak opoziční poslanci. Ti také kabinet kritizovali za postup při koronavirové krizi.

„Kde je plán vlády, který máte pro následující měsíce? Nerespektujete vlastní systém, který jste vytvořili, nekompenzujete, nemáte očkovací strategii a všechno v této zemi bude řídit Andrej Babiš. Vzali jste lidem naději. A tu naději jim určitě nedáte tím, že prodloužíte o měsíc nouzový stav,” řekl ve Sněmovně například Vít Rakušan (STAN).

Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už tři žádosti o prodloužení stavu nouze. Koncem října souhlasila s prodloužením o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Naposled na návrh komunistů o 11 dnů, tedy do 23. prosince. Kabinet chtěl vždy měsíc.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru