Velké festivaly nebudou, místo vrácení vstupného lze nabídnout poukázky

Velké letní festivaly letos definitivně nebudou. Vláda však schválila návrh zákona ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který umožní organizátorům kvůli koronavirové epidemii místo vrácení již zaplacené vstupenky nabídnout zákazníkovi poukázku na náhradní akci nebo na stejnou akci v jiném termínu.

„Asi to není překvapení, řada festivalů včetně karlovarského už oznámila zrušení, nicméně nyní je to definitivní. Velké letní festivaly, tisícihlavé a mezinárodní, letos nebudou,“ řekl Zaorálek s odkazem na epidemiology. Naopak se uvolní menší akce do stovky účastníků.

Lidé se budou moci přihlásit u organizátorů rušených akcí o poukázky na akce s předpokládaným termínem konání do 31. 10. 2020. V případě zrušení kulturní akce může zákazník do 31. 3. 2021 požádat pořadatele o poukaz minimálně ve stejné peněžní hodnotě, kterou zaplatil za vstupenku.

„Jsem rád, že vláda návrh schválila, protože jsem jednal s řadou pořadatelů takových akcí a vouchery bylo něco, co by jim velmi pomohlo. Zároveň od organizátorů především letních festivalů a koncertů víme, že řada jejich návštěvníků využije možnost poukázek. Pokud ji zákazníci nevyužijí, dostanou samozřejmě  peníze za vstupenku zpět,“ řekl ministr  Zaorálek. 

Mezi prvními reagoval festival Colours of Ostrava. Sdělil, že svůj 19.ročník přesouvá o rok, 14. – 17. července 2021, kdy se odehraje včetně fóra Meltingpot. „Mám na vás velkou prosbu. Nesmírně bych si vážila toho, kdybyste si vstupenky ponechali, a tím náš festival podpořili. Bez vás to nepůjde,” apeluje ředitelka festivalu Zlata Holušová na fanoušky.

„Chápu však, že někteří z vás v této složité situaci budete potřebovat peníze a požádáte o vrácení zakoupených vstupenek. Dejte nám nějaký čas, abychom domluvili veškerá praktická opatření, o kterých brzy přineseme přesné informace,“ dodává šéfka Colours of Ostrava.

Ochranná doba, ve které se odkládá povinnost pořadatele kulturní akce vrátit vstupné, začíná dnem oznámení pořadatele o zrušení akce ve sdělovacích prostředcích a končí 31. 10. 2021. Ochranná doba dle zákona končí, pokud pořadatel nevydal zákazníkovi poukaz do jednoho měsíce od jeho žádosti nebo mu nenabídne náhradní akci do šesti měsíců od vydání poukazu. 

Ochranná doba se neuplatní u zvláště zranitelných skupin obyvatelstva, což jsou držitelé průkazu osob se zdravotním postižením, těhotné ženy, osoby vedené v evidenci úřadu práce, samoživitelky či osoby čerpající mateřskou či rodičovskou dovolenou a senioři nad 65 let.

Zákon bude ještě muset v příštích týdnech schválit Parlament ČR a podepsat prezident republiky. Teprve poté může vstoupit v účinnost.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru