Nejtvrdší lockdown v historii Česka má trvat ještě osm dní. Od začátku pandemie už u nás zemřelo přes 23 tisíc lidí. Téměř polovina z nich jen od začátku letošního roku. Podle lékařů stále častěji na covid-19 umírají i mladí lidé. A důvodem jsou mutace, které se šíří rychleji a jsou nebezpečnější. Odborníci proto vyzývají k rychlému proočkovaní mladších ročníků.
V Česku zemře kvůli koronaviru jeden člověk každých sedm minut. Denně to je v průměru 200 lidí. Za poslední týden přišlo o život přes 1300 pacientů.
“Vyšla studie, že ta britská varianta nejenom že je nakažlivější, ale má i vyšší smrtnost a to přibližně o šedesát procent,” uvedl ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský.
“Nová varianta mění v uvozovkách pravidla hry a je potřeba dávat pozor i na mladší dospělé a děti,” myslí si epidemiolog Rastislav Maďar.
Změnu strategie viru potvrzují i data z ministerstva zdravotnictví. Oproti loňskému roku, kdy na Covid-19 umírali hlavně starší lidé, teď o život přichází čím dál více mladých.
“Když už tu máte ročník 1975 a potřebuje tu ventilaci a nedopadne to dobře, tak to nedělá dobře nikomu z nás,” svěřila se zdravotní sestra Martina.
Od začátku pandemie v Česku zemřelo přes 23 tisíc lidí. Téměř polovina z nich během letošního roku. Letos tak v průměru každý měsíc umírá na covid čtyřikrát více lidí než v loňském roce.
“Máme téměř 2000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, taková situace tady nikdy nebyla,” uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.
“My jsme tento týden byli skutečně na hraně a museli jsme honem navyšovat počet lůžek pro covid pacienty,” popsal ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.
Zdroj: tn.cz