V Česku přibývá dětí s covidem-19. Nemocné jsou i ty nejmenší

Nejen mezi dospělými, ale také mezi dětmi přibývá nemocných. A to i těch, které chodí do mateřských nebo základních škol. Pedagogičtí pracovníci navíc patří podle dat ministerstva zdravotnictví mezi nejvíce ohrožené skupiny obyvatel.

Učitelé a další pedagogičtí pracovníci jsou hned za hasiči, zdravotníky a policisty epidemicky nejohroženější skupinou zaměstnanců. Nakažených přibývá i mezi dětmi. A to i těmi, které do škol chodí – tedy mezi prvňáky, druháky a drobotinou v mateřských školách.

“Nejnovější statistiky z února ukazují, že prudce stoupl počet nakažených v mateřských školách a v prvním a druhém ročníku základních škol. A to o víc, než je průměr za celou republiku,” tvrdí prezident Pedagogické komory Radek Sarközi.

Důvodem je podle epidemiologů šíření britské mutace koronaviru. “Je 1,5krát nakažlivější než ten původní koronavirus. Problém je v tom, že už tady ,pravděpodobně byla od prosince, my jsme o tom pouze nevěděli. Takže teď už těžko zabráníme jejímu masivnímu šíření,” obává se epidemiolog z IKEMu Petr Smejkal.

“Do dnešního dne se nakazilo 16 zaměstnanců. Od rána mám dalšího pozitivního zaměstnance. Dvě druhé třídy byly v karanténě a bohužel nejvíc to odnesli učitelé,” vypočítává ředitelka ZŠ Pošepného Dagmar Havlíčková. Ve škole tak nyní učí i asistentky.
V Praze kvůli nákaze musela zavřít například mateřská škola v Kunraticích. Covidem-19 se tady nakazily tři děti. Karanténou si škola navíc prošla už podruhé. “Určitě si myslím, že by bylo dobré ty děti pravidelně testovat. A personál také,” zamýšlí se místní ředitelka Alice Hozmanová.

Pomoci by mohlo i očkování učitelů. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je v plánu jejich přednostní vakcinace už od března.

Zdroj: tn.cz

Přejít nahoru