Ústavní soud zrušil zákaz maloobchodního prodeje

Ústavní soud (ÚS) v pondělí zrušil omezení maloobchodního prodeje. ÚS zveřejnil rozhodnutí o ústavní stížnosti skupiny senátorů, kterým vadil například výběr prodejen, které mohou být otevřeny. ÚS současně uvedl, že nález neznamená bezprostřední otevření maloobchodních prodejen.

Podle ÚS nelze právním předpisem „obecně a zcela neodůvodněně zakázat ‘vše’ a formou výjimek pak určité oblasti zasažené zákazem ‘zpětně povolit’ (opět bez jakéhokoliv odůvodnění),” uvádí verdikt.

Kabinet musí být podle soudců schopen svá rozhodnutí odůvodnit. Paušální zákaz maloobchodního prodeje, který doprovází „telefonní seznam výjimek”, znamená pro podnikatele nejistotu.

Zatímco některé výjimky jsou bezpochyby na místě, jiné nemají racionální odůvodnění. ÚS připomněl, že kabinet měl na rozdíl od března loňského roku dostatek času vše promyslet a odůvodnit.

„Každé krizové opatření je politickým rozhodnutím, které musí být založeno na odborných podkladech, nicméně odpovědnost za ně nese vláda, nikoliv její odborní poradci,” připomněli v ÚS odůvodnění verdiktu, jehož zpravodajem byl soudce Vojtěch Šimíček.

Neurčitost a nerovnost

Senátoři se na ÚS obrátili loni v listopadu kvůli tehdy platným restrikcím. Ty již sice nejsou v platnosti, ale byla přijata nová opatření s obdobným zněním.

Senátoři poukazovali na to, že zákazy byly formulovány neurčitě a omezení se dotkla jen části podnikatelů, což je diskriminační. Vláda podle nich nezdůvodnila, proč některé provozovny jako květinářství, prodejny zbraní či domácí potřeby mohly zůstat otevřeny, zatímco další se musely zavřít s tím, že představují epidemickou hrozbu.

„Je například polštář a ložní prádlo, vysavač, záclona, mixér, nádobí nebo mnoho dalších komodit domácí potřebou, když jsou využívány pro běžný provoz  domácností? Žádný právní předpis nenavede podnikatele na bezpečné ověření a zjištění, zda pod některou výjimku spadají, nebo nikoliv,” uváděla stížnost jednu z nejasností a připomínala i další iracionality.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru