Pomlázky v obchodech? Zakázáno, říká ministerstvo. Obchody se ohání výjimkou

Obchody řadí velikonoční ozdoby mezi pietní zboží nebo domácí potřeby a nabízí ho dál. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu se ale na toto zboží nevztahuje výjimka.

Za tři týdny jsou Velikonoce a jako každý rok se obchody plní velikonočním zbožím, jako jsou pomlázky, vajíčka, kuřátka a jiné dekorace. Letos se ale jedná o jinou situaci.

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu toto zboží nepatří do povolených výjimek. To znamená, že by se velikonoční ozdoby vůbec neměly prodávat.

„Velikonoční potřeby nespadají do výjimek uvedených v příslušném usnesení vlády, které omezuje maloobchodní prodej. Vymáhání přijatých protikrizových opatření má v kompetenci Policie ČR,“ napsala Miluše Trefancová za ministerstvo Seznam Zprávám.

Policie tvrdí, že prodej nepovoleného zboží opravdu kontroluje. Neví ale o tom, že by řešili přímo prodej velikonočních ozdob. „Je to součástí kontroly všech vládních opatření a nerozlišujeme, za co přesně ty pokuty byly, ale víme o tom. Opatření hovoří jasně,“ vysvětlil tiskový mluvčí Policie ČR Ondřej Moravčík.

Obchody, které Seznam Zprávy oslovily, se ale hájí, že prodávat velikonoční dekorace jim povolil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. „Na základě doporučení SOCR, které bylo konzultováno s MZ, se tento druh zboží vztahuje do sekce pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti (Vánoce, Velikonoce a podobně). Z tohoto pohledu tedy prodáváme zboží v souladu s aktuálním opatřením,“ napsala Seznam Zprávám Dana Bratánková, tisková mluvčí obchodního řetězce Billa.

Přiložila pak jako důkaz dokument od SOCR, kde svaz uvádí výjimky, které je možné prodávat. V dokumentu je jasně napsáno, že velikonoční ozdoby jsou opravdu povoleny. Svaz obchodu a cestovního ruchu zatím na zaslané dotazy neodpověděl.

Samotný dokument je ale revidován 3. 2. 2021, tedy ještě před tím, než byl vyhlášen přísnější lockdown, který platí od 1. 3. 2021. Vypadá to tak, že obchody se řídí podle starého ustanovení, které povolovalo například prodej dětských bot nebo provozování papírnictví, které už v tuto chvíli také není možné.

Na prodej velikonočního zboží se tázal jeden ze čtenářů Seznam Zpráv, který v tom vidí nespravedlivost. „Ptám se jako malý OSVČ, který musí mít zavřen svůj obchůdek, který živí celou rodinu,“ vysvětlil.

Foto: čtenář Seznam Zpráv

Prodej pomlázky v obchodech, jak jej zachytil čtenář Seznam Zpráv.

Podobně jako řetězec Billa se vyjádřila i společnost DM, která provozuje drogérie. Velikonoční sortiment ale místo do pietního zboží řadí do kategorie „domácí potřeby“, které je povoleno prodávat. „Dle doporučení SOCR lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách DM zakoupit,“ vyjádřil se pro Seznam Zprávy manažer komunikace Jiří Peroutka.

Velikonoční ozdoby dále prodává i řetězec Albert, který tuto informaci taktéž potvrdil. Nevysvětlil však, z jakého důvodu je to v souladu s opatřeními.

Foto: Seznam Zprávy

Dokument, který nebyl po lockdownu aktualizovaný. Mezi povoleným zbožím je uvedeno i „pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti (Vánoce, Velikonoce a podobně)“.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru