Na listinu laboratoří pro vyšetřování původce Covid-19 zařadil trutnovskou nemocnici Státní zdravotní ústav včera večer, a to společně s dalšími čtyřmi diagnostickými místy v Česku.
„Naším cílem je maximálně rozšířit laboratorní kapacity, bez ohledu na to, zda se jedná o státní nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Seznam laboratoří
- Státní zdravotní ústav NRL
- Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
- Fakultní nemocnice Hradec Králové
- Nemocnice České Budějovice
- Fakultní nemocnice v Motole
- Nemocnice Na Bulovce
- Laboratoře Agel a.s. Ostrava
- Fakultní nemocnice Brno
- Laboratoř Diagnostika Ústí n/L
- Fakultní nemocnice Plzeň
- Krajská nemocnice Liberec
- SPADIA LAB, a.s.
- Fakultní nemocnice Olomouc
- VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r.o.
- Oblastní nemocnice Trutnov a.s.
- IFCOR klinické laboratoře Blansko
- AESKULAB Ostrava
- Lab In – Institut laboratorní medicíny KV
Ještě včera ministr seznam osmnácti pracovišť (včetně trutnovského) zveřejnil. Jenže, v mikrobiologické laboratoři Oblastní nemocnice Trutnov se zatím vzorky na Covid-19 nevyšetřují. Chybí k tomu sety na vyšetření. „Objednali jsme je ve středu 11. března. K dispozici by měli být nejdříve ke konci následujícího týdne. Pak budeme schopni se plně zapojit do vyšetřování doručených vzorků,“ řekl ředitel nemocnice Miroslav Procházka.
Špitál očekává zásilku setů v řádu několika stovek. „Odhaduji, že pak budeme denně provádět řádově desítky vyšetření,“ upřesnil Procházka.
Podle ministra zdravotnictví by lidé ale neměli chodit do laboratoří „na vlastní pěst“, tedy bez předchozí domluvy s lékaři či hygieniky. „V situaci, kdy se zvyšuje počet případů i riziko šíření onemocnění, je v našem zájmu umožnit občanům se nechat vyšetřit i v případě, že k tomu nejsou indikováni. Všechny občany však velice důrazně žádám, aby laboratoř nejprve kontaktovali telefonicky a nedocházeli do laboratoří osobně,“ zdůraznil Adam Vojtěch.
Trutnovská nemocnice zatím nemusela kvůli omezením souvisejícím se šířením nového koronaviru razantně omezit provoz. Situace se ale může změnit už příští týden. Podle odborníků může být kritický, protože teprve nyní se začnou naplno projevovat karantény či nemoci u lidí, kteří byli minulý či tento týden v Itálii a Rakousku. „Je možné, že uděláme opatření, která by mohla zasáhnout do chodu nemocnice, abychom byli připravení na případný větší nápor pacientů,“ naznačil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.
Zdroj: Trutnovinky.cz