Taxikář čeká na poslední test. Lékaři už mluví o propuštění domů

Pražskému taxikářovi (53), kterému byl jako prvnímu podaný experimentální lék remdesivir na boj proti koronaviru, je už mnohem lépe. Dokonce by měl být dle slov ošetřujícího lékaře Martina Balíka v brzké době propuštěn do ambulantního léčení.

Do Všeobecné fakultní nemocnice byl pacient ve vážném stavu převezen o půlnoci ze 14. na 15. března, v péči lékařů na Karlově náměstí je tedy více než měsíc. Momentálně čeká po obrovském boji na vysvobozující poslední výsledky testů.

„Nachází se ve stavu, kdy čekáme na druhou negativitu jeho koronavirového vyšetření. V případě, že bude podruhé negativní, tak ho budeme jistě překládat na standardní oddělení. Zatím využíváme volných prostor, které máme a je v prostředí intenzivní péče, protože u něj probíhají malé chirurgické zákroky prakticky denně, respektive ob den, kdy doléčujeme určitou komplikaci jeho poměrně extrémního stonání,“ řekl Novinkám docent Martin Balík, vedoucí JIP KARIM oddělení ve VFN.

Balení remdesiviru, který pražskému taxikářovi pomohl v léčbě.

Balení remdesiviru, který pražskému taxikářovi pomohl v léčbě.

Foto: Reuters

Druhý test by měl pacient podstoupit v pátek, takže o výsledku budou mít lékaři jasno do konce týdne. „Pokud to půjde dobře, tak jsme pokročili k lokální chirurgické léčbě už tak, že si myslím, že je tam už docela slušná perspektiva, že by se v blízké budoucnosti dostal i z nemocnice do ambulantního ošetření a šel domů,“ míní lékař.

Rozdíl mezi chřipkou a koronavirem

Ve Fakultní nemocnici na Karlově náměstí se setkali ještě s jedním pacientem s covid-19, který měl vážný průběh a bohužel nemoci podlehl. Nicméně Balík lékař nepřisuzuje smrt přímo koronaviru. Komplikace u rizikových pacientů s těžkým kardiorespiračním selhání jsou například v chřipkové sezóně běžné.

„Ten jediný rozdíl je, že třeba na chřipku máme určitá virostatika, zatímco na koronavirus máme v podstatě akorát podpůrnou léčbu a všechno, co dáváme, je experimentální léčba, včetně remdesiviru, který tady může nepochybně pomoct. Když se podívám i na naše vlastní zkušenosti tady z pracoviště, tak i ti pacienti, kteří u nás prošli i tou nejtěžší formou respiračního selhání, se postupně na podpůrné léčbě zlepšují, zlepšovali se, a i jsme je propouštěli,“ vysvětluje Balík.

Docent Martin Balík se o pacienta stará.

Docent Martin Balík se o pacienta stará.

Foto: Novinky

Přestože říká, že jde o náročnou kazuistiku, tak z hlediska orgánového poškození se zásadně od chřipky neliší. Nicméně, jak náročná bude rekonvalescence pro postižené koronavirem, ukážou až následující týdny, tudíž pacienti budou i nadále sledováni. Hlavně jejich plicní funkce.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru