Stát nakoupil antigenní testy pro státní úřady za nejvýhodnější cenu. Nabídku tentokrát obdržel pouze od dvou dodavatelů

Nový koronavirus je i po více než dvou letech od začátku pandemie jedním z hlavních témat zpravodajství i diskuzí na celém světě. Drtivá většina států uplatňuje opatření regulující soukromé i pracovní aktivity obyvatelstva. Zejména v demokratických zemích byl ještě na konci druhé dekády jednadvacátého století takový režim naprosto nepředstavitelný. Omezení však mají své opodstatnění – covid-19 má vysokou smrtnost, snadno se šíří a poměrně rychle mutuje.

Pravidelné testování je důležité pro včasné zjištění ohnisek nákazy

V ohrožení jsou zejména senioři a lidé s některými chronickými onemocněními. Ti často v případě nákazy potřebují intenzivní nemocniční péči. Při nekontrolovaném rozběhnutí infekce však může snadno dojít k zahlcení kapacit nemocnic, dalším velkým problémem je nedostatek kvalifikovaného personálu. Jakmile v karanténě či izolaci skončí najednou větší počet lékařů a zdravotních sester, nezbývá, než omezit provoz některých oddělení, případně dokonce celého zařízení. Právě proto se většina zemí snaží omezovat virovou nálož v populaci. K dosažení tohoto cíle je nezbytné důsledné testování. Nestačí však kontrolovat lidi s příznaky respiračního onemocnění. Vzhledem k faktu, že je mezi nakaženými významné procento bezpříznakových přenašečů, významnou roli hrají preventivní testy. Vzhledem k nízké ceně a možnosti rychlého získání výsledku k tomuto účelu využívány antigenní testy. Právě ty tento týden zajišťovala pro Správa státních hmotných rezerv.

Testovat své zaměstnance dvakrát týdně nemusejí jenom živnostníci. Tuto povinnost mají i státní úřady

Testování ve firmách patří k opatřením, která se, stejně jako testování ve školách, zavádějí, případně zintenzivňují, v závislosti na aktuální rychlosti šíření covidu v populaci. V současnosti panují obavy z mutace omikron, která v tuzemsku již převážila. Vzhledem k relativně vysoké promořenosti obyvatelstva a stoupajícím počtům očkovaných nejen první a druhou, ale i posilující dávkou, lze předpokládat, že nižší počty nakažených se závažným průběhem vyžadujícím hospitalizaci. Nezavádějí se tedy drastická opatření omezující volný pohyb osob a provoz obchodů a dalších provozoven. Na druhou stranu se však klade vysoký důraz na testování pracovních i školních kolektivů. Státní úřady nejsou výjimkou, i jejich zaměstnanci musí dvakrát v týdnu podstoupit antigenní testy a v případě, kdy se zobrazí pozitivní výsledek, zůstat po pět dní v karanténě. Tu lze případně ukončit i dříve negativním PCR testem.

Stát utratí za antigenní testy 34 milionů korun. Pořídí jich dva miliony

O zakázku se z 45 oslovených firem přihlásily jen dvě, vítězství připadlo společnosti Masanta. Podmínkou bylo dodání testů nejpozději do 21. ledna. Jednotlivé úřady navíc musely sepsat s firmou kupní smlouvu. Stát za jeden test tentokrát zaplatí 17 korun, což je více než při minulém nákupu. Na druhou stranu jsou ale tentokrát součástí ceny i doprava na místo určení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru