S návratem k normálu nepočítejte ani v srpnu. Opozice má další tabulku k rozvolnění

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) aktualizovala tabulku rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Nazvala ji „Zpět do normálního života“. Jenže s návrtem k úplnému normálu, na který jsme byli zvyklí před covidem, nepočítá ani v srpnu.

Tabulka pro rozvolnění je podobná systému PES, kterým se ale už vláda neřídí. Opozice počítá s osmi fázemi rozvolňování, které se odvíjí především od počtu hospitalizovaných a probíhají do 2. srpna. Opoziční návrh si můžete prohlédnout zde.

První fáze rozvolnění by měla podle koalice Spolu nastat už 29. března, kdy by skončil nouzový stav a platil by stav pandemické pohotovosti. Volný pohyb by nebyl omezen, lidé by mohli přejíždět mezi okresy a skončil by zákaz volného vycházení.

Děti by se měly vracet do škol 12. dubna bez ohledu na počet hospitalizovaných v nemocnicích. Jako první by se vracely dětské skupiny, mateřské školy, první stupeň základních škol, závěrečné ročníky středních škol. Praktická výuka na středních školách a ZUŠ by mohla probíhat jeden na jednoho (jeden učitel a jeden žák).

Větší rozvolnění by mohlo podle opozice nastat 19. dubna, ale pouze ve chvíli, kdy by v nemocnicích s covidem leželo méně než šest tisíc lidí. V současnosti potřebuje lékařskou péči 8 545 lidí s covidem, z toho je 1 953 v těžkém stavu.

Opozice by v tu chvíli povolila otevřít vybrané maloobchody a služby či farmářské trhy. Restaurace by pořád mohly mít pouze výdejní okénka a respirátory by byly povinné stejně jako doposud. Děti z 2. stupně základních škol a středních škol by se vracely do lavic 26. dubna v rotační výuce.

Restaurace plně otevřené až v červenci

Pokud by bylo v nemocnicích méně než 5 000 pacientů s covidem, mohly by se podle koalice Spolu začít otevírat zahrádky restaurací. K tomu by mělo podle výpočtů dojít 10. května. Zahrádky by musely zavírat ve 23 hodin a u jednoho stolu by mohlo sedět maximálně šest osob.

Ve stejné fázi by opozice chtěla otevřít i fitness centra a posilovny, ale s omezenou kapacitou. Všechna vnitřní sportoviště by se podle tabulky mohla otevřít 31. května za podmínky testování. Ve stejném termínu by mohly otevřít restaurace i vnitřní prostory, obsazenost by ale mohla být maximálně do 50 procent kapacity a hospody by musely zavírat ve 23 hodin.

Bez omezení otevírací doby by restaurace mohly otevřít až ve fázi sedm, kdy bude lékařskou péči potřebovat méně než 3 500 lidí s covidem. To podle koalice Spolu nastane nejdříve 12. července. S poslední fází rozvolnění se počítá nejdříve 2. srpna. I tak by ale zůstala některá omezení.

Hromadných akcí ve vnitřních prostorech, jako jsou například koncerty či výstavy, by se smělo účastnit maximálně 250 lidí, venkovních hromadných akcí maximálně tisícovka.

„Oblast kultury stále řešíme s epidemiology a pořadateli eventů. Hledáme cesty, jak umožnit co nejdříve účast co nejvíce lidem, ale musíme bohužel brát v potaz nejrůznější mutace covidu, které jsou nakažlivější a jejichž nákazu nemusí zpomalit teplé počasí. Pokud ale bude epidemiologická situace lepší, nebude problém pravidla uvolňovat rychleji. Další posun by umožnil také covidpas, který by zahrnoval nejen data o očkováni, ale i o testech či nedávném prodělání onemocnění,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ODS Martin Kupka.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru