Aktuálně: Obchody otevřou v pěti vlnách. Školy postupně, školky ke konci června

Kabinet rozdělil otevírání provozoven uzavřených kvůli koronaviru do pěti etap, nejprve po týdnu, poté po dvou. Poslední vlna má nastat 8. června.  Harmonogram pro otevírání provozoven vychází z toho, že koronavirus bude pod kontrolou, řekl Havlíček. Nevyloučil změny podle epidemiologické situace.

Od 11. května by měly začít fungovat provozovny do 1000 metrů čtverečních – autoškoly či posilovny. O dva týdny později restaurace nebo kadeřnictví, rozhodla vláda.

V pondělí mohou vedle farmářských trhů otevřít i řemeslníci či autobazary, o týden později obchody s výměrou do 200 metrů čtverečních, rozhodla vláda.

“Od 20. dubna povolujeme venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců na uzavřených sportovištích s vyloučením veřejnosti, a to v menších skupinách za přesně definovaných podmínek.”

Sportovní akce (do 50 osob) od 8. června.

V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně, nejméně počítá s návratem žáků 2. stupně ZŠ a středoškoláků.

Od 20. dubna mohou vysoké školy pracovat se studenty posledních ročníků, od 11. května pak střední školy. Nesmí být ale ve větších skupinách.

 

Přijímací zkoušky na střední školy se posunou na červen, přesný termín bude určen podle situace. Řekl to po jednání vlády ministr školství Robert Plaga.

S prvními maturitami počítá ministerstvo školství po 1. červnu. V červnu se pak odehrají také přijímací zkoušky na SŠ. Formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci mimo závěrečný ročník.

Obchody a provozovny se podle předběžného plánu otevřou v pěti vlnách. Řekl to po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. 20. 4. mají být povolené farmářské trhy, řemesla, autosalony, autobazary, tréninkové prostory pro profesionály a svatby do deseti lidí. 27. 4. všechny provozovny do 200 metrů čtverečních kromě těch v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních. 11. 5. restaurace, hospody, kavárny a další zařízení s prodejem z okénka nebo zahrádkou, holičtví, kadeřnictví, pedikúra, manikúra, masérny, muzea, ZOO, galerie a 8. 6. obchodní centra nad 5000 metrů čtverečních, tetovací salóny, restaurace bez omezení, divadla, hrady, zámky, hromadné akce do 50 lidí, svatby bez omezení, pavilony v ZOO a další.

Návrh ministerstva financí, aby podnikatelé mohli uplatnit zpětně v předchozích dvou letech daňovou ztrátu, projedná v pátek NERV. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová.

Pokud dojde k výkyvu počtu pacientů, můžeme rozvolňování opět zmrazit, upozornil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání vlády.

Epidemie má klesající trend, řekl Prymula. Reprodukční číslo, které určuje, kolik nemocný nakazí dalších lidí, spadlo pod jedna. Nošení roušek platí do odvolání, podle ministra Vojtěcha se totiž osvědčily.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha není na místě stanovovat termín, kdy už nebude povinné nosit roušku. Nařízení se totiž dle něj osvědčilo v boji s pandemií koronaviru.

Školky by měly otevřít 25. května. Záleží na zřizovatelích

Ministerstvo školství vytvoří manuál, podle kterého mohou zřizovatelé otevřít mateřské školy. „Myslím, že by to mohlo být 25. 5., ale záleží na možnostech zřizovatele,“ řekl ministr Robert Plaga. Vláda školky nenařídila zavřít, většina provozovatelů to ale udělala.

Nemocnice začnou obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli koronaviru omezena. Část kapacity však i nadále zůstane vyhrazena pro lidi s onemocněním COVID-19.

Průběžně aktualizujeme

 

 

Přejít nahoru