S koronavirem v Česku zemřelo první dítě, potvrdil ÚZIS. Šlo o malou holčičku

S nemocí COVID-19 v České republice zemřelo první dítě do 14 let, potvrdila CNN Prima NEWS ve středu mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová. S ohledem na ochranu osobních údajů nesdělila další informace. Statistiky na webu ministerstva zdravotnictví ale ukazují, že mělo jít o miminko z Liberecka, které se nedožilo ani jednoho roku. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Dítě mělo podle zveřejněných informací zemřít v pondělí 23. listopadu. Statistiky ukazují, že se nedožilo ani jednoho roku, uvádí věk 0. Mělo pocházet z Liberecka a šlo o holčičku. Mluvčí ÚZIS s ohledem na ochranu osobních údajů odmítla tyto informace potvrdit, vyplývají ale z aktualizovaných dat.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. „S ohledem na ochranu osobních údajů informaci potvrzovat nebudu,“ řekla Peterová CNN Prima NEWS. I v tabulce úmrtí na webu ministerstva zdravotnictví se ale tyto údaj objevují.

Přehled úmrtí osob s onemocněním COVID-19 zveřejněný na webu ministerstva zdravotnictví

Podobné informace se objevily v půlce listopadu

Podobné informace se však na webu ministerstva zdravotnictví ukázaly i v polovině listopadu. Ve statistikách úmrtí s koronavirem byl zaznamenán chlapec, který se nedožil ani jednoho roku. Měl pocházet z Moravskoslezského kraje a zemřít ve čtvrtek 12. listopadu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví informaci o smrti dítěte s covidem ve čtvrtek 19. listopadu několikrát potvrdila, vzhledem k věku oběti ale nesdělila další informace. „Údaj je pravdivý, nicméně ministerstvo zdravotnictví ani ÚZIS s ohledem na ochranu osobních údajů nesdělují další informace o jednotlivých osobách nebo případech,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS Peterová.

Podle mluvčí ÚZIS se ale jednalo o omyl v datech, který úřad opravil. „Mám informaci, že je to omyl, žádné dítě nezemřelo,“ řekla CNN Prima NEWS Svobodová.

Koronaviru podlehli i dva mladí muži do 25 let

Statistiky zveřejněné na webu ministerstva také uvádějí, že v Česku podlehli následkům spojeným s koronavirem i dva mladí muži ve věku do 25 let. Jednomu bylo 16 let, zemřel na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Úmrtí druhého, 24letého mladíka, zaznamenaly úřady v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji. Oba zemřeli během listopadu.

Ve věku 25 až 34 let zemřelo podle statistik 12 lidí, z toho čtyři ženy a osm mužů. Z věkové kategorie 35 až 44 roků s koronavirem v Česku zatím zemřelo 53 lidí, z toho 35 mužů. Ve věku 45 až 54 let bylo dosud 139 mrtvých s covidem a také převažují muži, kterých v této kategorii zemřelo 90.

Nejvíce obětí je ale stále ve věku 75 až 84 let, a to 3 432. Podle nejnovějších údajů ze středečního rána celkem zemřelo v Česku 9 136 lidí s koronavirem. Oběti podle věkových kategorií se ale zveřejňují se zpožděním po ověření příslušnou krajskou hygienickou stanicí. Poslední taková data pocházejí ze 6. prosince a evidují 9 007obětí. Přehled se pak aktualizuje jednou týdně ve středu.

Zdroj: prima CNN

Přejít nahoru