Moravskoslezští hygienici jsou skeptičtí k používání rychlotestů dovezených z Číny při odhalování nákazy koronavirem. Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové se jejich chybovost pohybovala kolem 80 procent. Využití by rychlotesty mohly nalézt jako ověřovací testy u osob, jimž končí karanténa a nebyli pozitivně testování. I to je však třeba prověřit.
„My jsme si je ověřili v sobotu ve Fakultní nemocnici Ostrava, bohužel ta chybovost byla poměrně velká, takže my teď čekáme na výsledky dalšího testování v rámci celé republiky a zvažujeme, že je zařadíme až na konci té karantény u lidí, kteří jenom byli v karanténě, nebyli nikdy pozitivně testováni, protože nám to pracuje s protilátkami,” uvedla Svrčinová.
Doplnila, že testy vykazovaly nejen falešně negativní výsledky, ale i falešně pozitivní.
„Testovali jsme ty, kteří vyhledali odběrové místo. Naštěstí jsme byli tak prozíraví, že okamžitě se odebíraly i vzorky na klasické vyšetření a to nám právě prokázalo tu chybovost testů,” řekla Svrčinová. I v případě využití testů u pacientů v končící karanténě si hygienici nejprve budou chtít prověřit jejich spolehlivost.
Rychlotesty přivezl ve středu nad ránem vojenský speciál z čínského Šen-čenu, na palubě měl 150 tisíc kusů. Na letišti v Praze Kbelích na zásilku čekali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
Testy jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky k dispozici za zhruba 20 až 25 minut. Nezjišťují přímo přítomnost viru, ale přítomnost protilátek v krvi.
Hejtman: Jako rozdělovací test to použít nejde
Hejtman Ivo Vondrák (ANO) připomněl, že kraj už od počátku počítal spíše s využitím testů u lidí v karanténě.
„Už od začátku jsme nějaká podezření měli a myslím si, že se potvrzuje, že to rozhodnutí bylo správné. Pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test a ukázalo se, že to nelze,” podotkl Vondrák.
Dále se tak kraj bude spoléhat na testování v laboratořích. Aktuálně zvládnou zhruba 900 vzorků denně, což je podle Svrčinové za současného stavu dostačující a testování je plynulé.
Do testování by se mohla zapojit ještě další laboratoř, která nyní čeká na potřebný přístroj. Pokud se vše podaří, mohla by v budoucnu být testovací kapacita laboratoří v regionu zhruba dvojnásobná proti stávajícímu stavu. Podle hejtmana kraj ale potřebuje rovněž testovací sady, které jsou žádaným zbožím.
Zdroj: novinky.cz