Rozvolňovat se teď nebude, shodli se ministři

I přes zlepšující se epidemickou situaci bude v České republice podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ještě nějakou dobu platit stupeň pět v rámci protiepidemického systému PES. Sdělil to po pondělním jednání vlády. Podobně mluvil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Jakkoli se situace zlepšuje, tak to není rozhodně nic, co bychom mohli slavit. Přes šest tisíc hospitalizovaných představuje riziko pro náš zdravotnický systém. Ukazuje se, že ještě nějakou dobu je potřeba zůstat ve stupni pět,“ sdělil po jednání vlády Hamáček.

To znamená, že i nadále zůstane zavřená většina obchodů a služeb, neotevřou ani restaurace. Platit bude i zákaz nočního vycházení i zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Nově se ale od úterý otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. V pondělí to schválila vláda.

Maximálně 3 tisíce hospitalizovaných

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) totiž v nemocnicích stále leží velký počet lidí s koronavirem. V pondělí bylo hospitalizováno 6330 pacientů. „Jakékoli další navýšení by vedlo velmi rychle k přetížení nemocnic,“ doplnil ministr.

Podle Blatného je nyní cílem dosáhnout poklesu hospitalizovaných. „Musíme se bavit o hodnotách dvou či tří tisíc. Při hodnotách kolem dvou tisíc je systém schopný fungovat tak, že kromě osob s koronavirem se budeme moci postarat i o další nemocné. Koronavirus není jediné onemocnění,“ upozornil ministr.

Argumentoval také tím, že ostatní evropské země k situaci přistupují stejně, nerozvolňují, ač počty nakažených spíše klesají.

Index rizika v rámci systému PES přitom již několikátý den odpovídá mírnějšímu, tedy čtvrtému stupni.

Blatný také uvedl, že v Česku už se objevila britská varianta viru, která se šíří rychleji. Lze podle něj očekávat, že postupně převládne.

Zdroj: novinky.cz, čtk

Přejít nahoru