Uvolňovat se podle Blatného hned tak nebude

I v příštím týdnu bude v Česku podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit nejspíš pátý, nejpřísnější stupeň opatření v rámci protiepidemického systému PES. Napovídají tomu data o vývoji epidemie. I když by měl systém opatření doznat změn, nadále lze čekat, že bude zavřená většina obchodů a služeb, že neotevřou restaurace nebo že bude platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti a noční zákaz vycházení.

Vláda na své poslední schůzi 23. prosince rozhodla, že Česko zůstane na „pětce” minimálně do neděle 10. ledna. Tento týden by tedy měla rozhodnout, zda se opatření, která s tím souvisí, prodlouží.

„Situace v nemocnicích není dobrá. Lidé, kteří často odkládali návštěvy nemocnic, se do nich nyní dostávají. Počet osob na JIP převyšuje tisíc, více než 6000 je hospitalizovaných. To svědčí i o tom, že v úrovni pět budeme s největší pravděpodobností i v dalším týdnu,“ sdělil Blatný na úterní tiskové konferenci.

Podle oficiálních dat z úterního rána bylo v nemocnicích 6680 nakažených, v těžkém stavu je 954 z nich.

PES má pět stupňů, k nejvyšší, páté úrovni, která platí nyní, patří nejpřísnější restrikce, jako je zavírání obchodů nebo rušení školní docházky. I když ministr v úterý avizoval, že dojde k úpravě tabulky opatření, nejpřísnější pásmo by se moc měnit nemělo. „Mnoho změn nečekejme,“ upozornil Blatný.

„Stávající úroveň pět je zcela záměrně taková, aby maximalizovala dopady protiepidemických opatření,“ vysvětlil.

Na úrovni čtyři a tři by podle ministra mohla vláda umožnit nově aktivity těm, kteří nejsou rizikoví pro sebe ani nikoho jiného. „Jedná se o osoby, které jsou negativně testované či očkované,“ sdělil Blatný.

Naznačil tak, že by se na tyto osoby mohla vztahovat jiná pravidla než na ty, které nebudou otestované či naočkované.

V České republice se během pondělí prokázala nově nákaza koronavirem u 12 860 lidí. Před týdnem jich bylo 10 911. Aktuálně je v ČR nakaženo 121 488 osob, což je nejvíc od konce října.

Celkem se v zemi nakazilo už 759 635 lidí. Počet obětí z řad nakažených stoupl na 12 257.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru