Rakousko stáhlo šarži vakcíny od AstraZeneky, jedno úmrtí může mít souvislost s očkováním

Rakouský lékový regulátor (Basg) v neděli nechal stáhnout jednu šarži vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Úřad prošetřuje dva případy možných závažných komplikací po podání látky v dolnorakouském Zwettlu (česky Světlá), uvedla agentura Reuters. Jeden z těchto případů je smrtelný.

Stažení šarže úřad považuje za preventivní opatření. AstraZeneca uvedla, že poskytne při vyšetřování plnou součinnost.

Případ se týká dvou žen, které podle rakouského tisku pracovaly jako zdravotní sestry v nemocnici ve Zwettlu a dostaly očkování ze stejné šarže. Jedna žena zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve, druhá je ve vážném stavu s plicní embolií.

„V současnosti neexistují důkazy prokazující příčinný vztah s očkováním,“ uvedl rakouský úřad. Dodal, že problémy se srážením krve mezi popsanými vedlejšími účinky očkování nejsou. Podle mluvčího společnosti AstraZeneca nebyly potvrzeny žádné případy vážných komplikací vyvolaných očkovací látkou.

Klinické testy a data shromážděná při očkování ukazují, že preparát od britsko-švédské společnosti je bezpečný a účinný, uvedl Reuters. Lékový regulátor v sousedním Německu uvedl, že vedlejší účinky zaznamenané od konce ledna do konce února se nevymykají výsledkům klinických testů látky. V tom období bylo v Německu podáno více než 360 000 dávek tohoto preparátu.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Přejít nahoru