Prymula: Roušky neodloží ani očkovaní lidé, v září se snad vrátíme do běžného života

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se Češi ještě nějaký čas budou muset potýkat s restriktivními opatřeními a nošením roušek. Ty by navíc měli i nadále nosit také lidé, kteří budou očkováni. Do běžných životů bychom se podle něj mohli ideálně vrátit v září, kdy by mohla být naočkována až polovina populace.
„PES měl být sestaven tak, aby dopředu ukazoval, co se stane, což se občas nestalo a to je problém,“ řekl Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Systém se podle něj stal těžkopádným zejména kvůli tomu, že se provázal s různými sektory a začala v něm platit řada výjimek.

Dlouhodobý stav, kdy se v Česku na mnoha místech musí nosit roušky a platí další restriktivní opatření, bude podle Prymuly trvat ještě několik měsíců. Díky vakcinaci obyvatel by mělo postupně i dojít k rozvolňování, ale i tak budou opatření ještě trvat. „Ještě chvíli ta situace bude složitá. V březnu se to může začít rozvolňovat a od prázdnin to tu bude stejné jako loni. Od září se snad vrátíme do normálního života,“ nastínil epidemiolog. Na září totiž vláda plánuje naočkovat více než 5 milionů obyvatel Česka, přičemž podle Prymuly jde o reálný cíl.

I nadále navíc počítá s tím, že se budou nosit roušky. Nevyhnou se jim přitom ani lidé, kteří očkování prodělají. Odložení roušek může podle Prymuly přijít až v okamžiku, kdy bude proočkovanost v populaci vyšší. Lidé, kteří se nechají očkovat, by sice mohli požívat různých výhod, ale odložení roušek by se nemělo týkat ani jich. „Není to o rouškách. Bude to o tom, že nebudou muset například do karantény,“ vysvětlil Prymula v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Zdroj: Prima News CNN

Přejít nahoru