Od prvních dnů, kdy bylo jasné, že Česko zasáhla na jaře 2020 pandemie covid-19, šila Anežka Brziaková z Chomutova roušky. Pro sebe, rodinu, přátele, potřebné. „Co se týče ochrany proti covidu, stále ochranu úst a nosu považuji za důležitou,“ popisuje.
I tak se ale těší, až je bude možné odložit. V práci v nich tráví více jak osm hodin denně. „Bez ohledu na jejich užitečnost překážejí, jsou nepohodlné a budu opravdu ráda, až si je budeme moci sundat,“ těší se.
Prorokování odborníků, že tu s námi roušky už zůstanou a budou se jimi lidé dobrovolně chránit i před chřipkami a dalšími respiračními onemocněními u sebe vylučuje. „Pokud nepůjde o tak nebezpečnou a infekční nákazu jako je covid, rouškou se proti běžným nemocem bránit nemíním,“ dodává Anežka Brziaková.
Odkládání roušek a respirátorů už nyní potvrzuje opakovaně Policie ČR i městské hlídky. S přibývajícím teplem se dá nechuť k nošení ochranných pomůcek předpokládat. Pokles zájmu ve druhé vlně evidují i ti, kteří ochranné pomůcky vyrábějí. Například skupina 3D tiskařů z Karlovarského kraje.
Na jaře 2020 jako dobrovolníci začali tisknout ochranné štíty, brýle a také takzvané rouškolapky, pomůcku na držení roušek na uších. Rozdali tisíce kusů do nemocnic, domovů důchodců, na úřady nebo i jednotlivcům. Hlad po nedostatkovém zboží už ale nevládne. „Zájem oproti první vlně je mnohem menší,“ potvrzuje člen skupiny Matyáš Michl.
Pokračování článku (Zdroj: Denik.cz): Přežijí roušky a respirátory? Zájem opadá, výhody ale zůstávají