PŘEHLEDNĚ: Cestování, kultura či sport. Jaké budou mít očkovaní lidé výhody

PŘEHLEDNĚ: Cestování, kultura či sport. Jaké budou mít očkovaní lidé výhody

Očkování v Česku se nadále rozšiřuje mezi mladší věkové kategorie, u nichž však viditelně ubývá ochota se nechat naočkovat. Vakcína přitom lidem přinese obrovské možnosti, naopak neočkovaní budou mít v příštích měsících značně komplikovaný život. V jakých životních situacích lidé certifikát o očkování využijí?

Cestování

Pravidla cestování jsou v souvislosti s nadcházejícím létem zřejmě největším tématem. Přestože zatím není úplně zřejmé, jak bude v konečné podobě vypadat Evropskou unií připravovaný takzvaný covid pas, je jisté, že očkovaní lidé budou moci cestovat bez vážnějších komplikací.

Předpokladem k získání certifikátu mají být zřejmě tři skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně třemi měsíci překonal COVID-19 (uvažuje se ovšem o prodloužení této lhůty na 180 dní). Otázkou zůstává, zda se bude uznávat také potvrzení hladiny protilátek. Očkování každopádně představuje nejsnadnější a také nejlevnější variantu, aby se člověk mohl vydat na cesty do zahraničí.

Už nyní mají očkovaní úlevy. Například při návratu ze zemí, které česká vláda považuje za velmi rizikové, nemusejí do pětidenní karantény. Zhruba od 15. května by se mohly zjednodušit cesty mezi Českou republikou a šesti zeměmi, zatím však pouze pro očkované.

Restaurace, ubytování či kadeřnictví

Od pondělí se otevírají také zahrádky restaurací. Aby si však člověk poseděl s přáteli u točeného piva, potřebuje i v tomto případě prokázat svou neinfekčnost. Očkovaní lidé to budou tudíž mít nejsnadnější. V ostatních případech je podmínkou, aby host byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, případně samotestů, nebo prodělal COVID-19 před maximálně 90 dny.

Pokračování článku (Zdroj: CNN Prima News): PŘEHLEDNĚ: Cestování, kultura či sport. Jaké budou mít očkovaní lidé výhody

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru