Pravidla vycestování se zřejmě změní, řekl Prymula

V řádu týdnů se podle epidemiologa a šéfa týmu COVID-19 Romana Prymuly nejspíš rozhodne, zda a jak se zmírní pravidla pro vycestování. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko. Prymula to řekl v České televizi.

Bude záležet na jednotlivých zemích, jak se dohodnou. „Jsou obrovské tlaky, aby se něco otevřelo, ale budeme to muset velmi pečlivě kontrolovat, aby nedocházelo k importu (onemocnění),” řekl.

Rozhodující ale podle něj bude epidemiologické hledisko. Odhadl, že jasno by mělo být v polovině června.

„Bude to ale za situace, kdy se člověk bude muset rozhodnout, kam vycestuje, jestli ho ta země ho přijme. Pokud se bude vracet z rizikovější země, tak půjde do karantény,” řekl.

Nyní musí do karantény každý, kdo přijede z jakékoliv země. To se podle Prymuly změní, do karantény nebudou muset lidé, kteří přijedou ze zemí, kde je riziko srovnatelné s Českem.

Od úterý je možné vycestovat do zahraničí za určitých podmínek, například k lékaři, na úřad, na pohřeb nebo za rodinou. Pokud pobyt z těchto důvodů nepřekročí 24 hodin, nemusí pak lidé do karantény.

Dovoleny jsou i služební cesty, tam je ale následná karanténa povinná.

Prymula připomněl, že opatření se musí uvolňovat postupně, že virus z populace nezmizí. Už dříve řekl, že cestování do zahraničí bude omezené ještě dlouho a lidé letošní zřejmě dovolenou stráví v Česku.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru