Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním

Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním

Kdo všechno by neměl spěchat s očkováním proti COVID-19? Především lidé prodělávající akutní infekční onemocnění, kterým může být i opar na rtu. Konkrétní případy by ale vždy měl posoudit praktický lékař, mírné teploty důvodem k odložení očkování nejsou. Do jisté míry může být kontraindikací k očkování také těhotenství a kojení, i v tomto případě se ale doporučuje konzultace s odborníky.

Kontraindikace se podle předsedy Mladých praktiků Vojtěcha Muchy dělí na na dvě skupiny: absolutní a relativní. V případě té první by pacient s konkrétním stavem nebo chorobou neměl vůbec dostat vakcínu či léčivý přípravek.

„Přes to prostě nejede vlak. Konkrétní choroby nebo stavy, v případě kterých daný pacient nesmí dostat léčivo za žádných okolností, jsou uvedené v dokumentu k léku, který schvaluje Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil Mucha pro CNN Prima NEWS. Například u vakcíny od AstraZenecy je jako absolutní kontraindikace uvedena anafylaktická reakce na některou z látek, které očkovací preparát obsahuje.

Relativními kontraindikacemi se myslí situace, ve kterých je podání vakcíny spojené s nějakým rizikem, třeba vyšší pravděpodobností nežádoucích účinků. „V takovém případě vždy musí rozhodnout daný lékař, nelze to moc plošně definovat. Typicky jde o horečnaté onemocnění spojené s vysokými teplotami,“ rozvedl dále Mucha. Může jít i o akutní opar rtu. Rozhodně se ale podle lékaře nedá říct, že by se třeba všichni pacienti s oparem nesměli očkovat.

„Zdravotník musí zvážit, nakolik výhody převyšují nad riziky. Ve většině případů, jakmile jde o akutní infekci, je namístě počkat a doléčit se. Po několika týdnech by pak očkování nemělo nic bránit,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS. O konzultace je podle Muchy zájem, pacienti se často ptají na vakcinaci nejen v souvislosti se svým zdravotním stavem, ale také dalším očkováním, třeba proti klíšťové encefalitidě. „Musíme tak správně načasovat jednotlivá očkování mezi sebou,“ řekl předseda Mladých praktiků.

Pokračování článku (Zdroj: CNN Prima News): Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru