Otevřít na konci května je pozdě, stěžují si kadeřnice a pedikérky

Zhruba v polovině března musely zavřít své provozovny a podle rozhodnutí vlády by první zákazníky mohly opět uvítat 25. května. Kadeřnice a pedikérky z toho ale nejsou vůbec nadšené. Zdá se jim to pozdě na to, že se dříve otevřou jiné obchody a provozovny, v nichž bude větší koncentrace lidí.

Je to pozdě. Nelíbí se mi to, ale co s tím nadělám. Počítala jsem s tím, že otevřu na konci dubna,“ konstatovala zlínská kadeřnice Marcela Mikošková.

I přes uzavření provozovny musí platit nájem a další faktury, třeba za barvy na vlasy, které si doma míchá a nabízí zákaznicím.

„Chodí si za mnou pro barvy a barví se doma, zůstávají mi věrné, za což jsem ráda. Dokonce mi některé nabízejí finanční výpomoc,“ naznačila Mikošková.

V tomto ohledu jsou na tom hůře zákaznice pedikérek, které neřeší pouze estetické vady.

„Lidé mi telefonují, že jim hnisají zarostlé nehty a že je neberou doktoři. Bohužel jim dnes nedokáže nikdo pomoct,“ přiblížila zlínská pedikérka Ludmila Javoříková.

Ani jí se termín otevření na konci května nelíbí. „Jsem překvapená, že je to tak pozdě,“ přiznala.

„Nechápu to,“ reagovala Světlana Nechvátalová, která provozuje pedikúru v Kroměříži.

„Jsme tam jen já a zákazník, používáme roušky a dezinfekci. Není to větší nebezpečí, než že se lidé nakazí v obchodech nebo ve fitness centrech, která otevřou dříve než my. Nelíbí se mi, že otevírají velké provozovny, ale malé ne,“ postěžovala si Nechvátalová.

Stát slíbil, že za splnění určitých podmínek vyplatí osobám samostatně výdělečně činným příspěvek 25 tisíc korun za duben a premiér Andrej Babiš řekl, že v květnu by to mělo být 15 tisíc.

„Zažádala jsem, ale nemám zatím žádnou odezvu. Nevím, jestli peníze dostanu, případně kdy,“ řekla Nechvátalová.

Věří přesto, že svůj malý podnik opět otevře a nebude muset jít na úřad práce.

„Dlužím už za nájem provozovny, takové finanční rezervy nemám. Náklady jsou také za faktury i za soukromý život, a to nemyslím jídlo,“ naznačila Mikošková.

Kadeřnice a pedikérky většinou neměly vedlejší příjmy, takže budou déle než dva měsíce bez výdělku.

„Rezervy jsem měla, ale peníze už chybí. V dubnu platíme čtvrtletní nájem 14 tisíc korun, jsme malá provozovna,“ naznačila Javoříková. „Chtěla bych ale zase otevřít, nehodlám skončit. Lidem, kteří mi volají, říkám, že to bude 25. května. Ale je mi jasné, že se to ještě může změnit,“ dodala.

Společně s kadeřnicemi a pedikérkami budou moci začít fungovat hospody a restaurace, ale pouze jejich venkovní posezení s tím, že budou mít otevřené výdejní okýnko. Otevřou také muzea, galerie a zoologické zahrady bez vnitřních expozic.

Zdroj: idnes.cz

Přejít nahoru