Otcové mohou být opět u porodu

Ministerstvo zdravotnictví opět povolilo přítomnost otců u porodu. Budou ale muset dodržovat specifická opatření. Musí si vzít roušku a v nemocnici jim změří teplotu, která musí být nižší než 37 stupňů Celsia, a samozřejmě také nesmí mít příznaky nemoci covid-19.

Matka také musí rodit v samostatném pokoji nebo v boxu s vlastním sociálním zařízením. Pokud porodnice nebudou mít podmínky pro dodržení těchto pravidel, nemůže otec nebo kdokoli blízký u porodu být.

Ministr zdravotnictví Vojtěch původně plošný zákaz přítomnosti otce u porodu odůvodňoval žádostmi lékařů. Ti podle něj varovali před zavlečením nákazy mezi zdravotníky.

Mimořádné opatření je podle ministerstva vydáno v souladu s požadavky krajů, které jsou odpovědné za řízení a poskytování zdravotních služeb na jejich území a je také v souladu se stanoviskem Ústředního krizového štábu.

V případě lidí, kteří nemají svého registrujícího poskytovatele v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, se nařizuje zajistit splnění daných podmínek pro osoby v karanténě krajským hygienickým stanicím. Případně mohou krajské hygienické stanice podle místní příslušnosti určit poskytovatele zdravotních služeb, který karanténu ukončí.

Praktičtí lékaři, kteří odběr a vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru provedou, zaznamenají data a výsledek testu prostřednictvím elektronické žádanky v Národním zdravotnickém informačním systému.

Koronavirový přehled

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl ve středu podle ministerstva zdravotnictví o 160 na 6301, v předchozích třech dnech se přitom denní nárůst držel pod stovkou.

S nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v nemocnicích dosud 166 lidí, uzdravilo se jich 819.

Denní nárůst se vrátil k podobným číslům z předchozího týdne za pátek a sobotu, kdy přibylo 163 potvrzených případů, respektive 170. V dalších dnech pak jejich počet klesl.

Na číslo má vliv množství provedených testů, za středu ho ministerstvo zdravotnictví zatím nezveřejnilo. Dohromady jich ke středečnímu odpoledni evidovalo 137 672.

Nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem z regionů v Česku je nadále v Praze, a to 1492. V hlavním městě je také největší podíl nakažených v přepočtu na obyvatele. Na každých 100 tisíc obyvatel Prahy připadá téměř 107 zaznamenaných případů covid-19. Druhý největší podíl nakažených má Olomoucký kraj, kde je na 100 tisíc lidí zhruba 95 případů covid-19.

Největší podíl nakažených připadá v Česku podle dat krajských hygienických stanic na lidi ve věku od 45 do 54 let, těch je necelá pětina. Se 17 procenty pak následuje věková skupina 35 až 44 let.

Senioři ve věku od 65 do 74 let tvoří zhruba desetinu všech nakažených, skupina od 75 do 84 let se na celkovém počtu potvrzených případů podílí asi šesti procenty a starší 85 let necelými čtyřmi procenty.

Nejvíce zemřelých lidí s covid-19 ze všech regionů má rovněž Praha, a to 69. Ve většině krajů evidují počty úmrtí v řádu jednotek. Jedinou oběť má Zlínský kraj, nejméně ze všech regionů.

Většina zemřelých byla ve věku nad 75 let. Zhruba třetinu z celkového počtu úmrtí tvoří lidé ve věku 75 až 84 let a další třetinu lidé ve věku 85 a více let. Ve věku pod 25 let na tuto nemoc nezemřel nikdo, do 35 let jeden člověk.

Zdroj: irozhlas.cz

Přejít nahoru