Nové pravidlo: Obchody musí dát každému zákazníkovi rukavice nebo pytlíky na ruce

Všechny obchody musí poskytovat zákazníkům jednorázové rukavice a mikrotenové sáčky.

Podpora pro OSVČ přijde na miliardy měsíčně

Podmínky pro vyplacení 15 tisíc korun měsíčně pro OSVČ stát ještě ladí a chce je podrobně zveřejnit v příštích hodinách. „Bude se to týkat OSVČ, které mají příjmy pouze z podnikání,“ řekla Alena Schillerová. Půjde i o OSVČ, které podnikají na základě jiného zákona. Schillerová má zatím jen hrubý odhad toho, na kolik tato pomoc přijde státní rozpočet: zhruba 7 miliard korun měsíčně.

V Česku je necelého půl milionu lidí, kteří podnikají jako OSVČ, ne všichni požádají o tuto pomoc, uvedla ministryně financí. Stát si chce také pohlídat, aby stejní žadatelé nedostávali 15 tisíc jako pomoc a současně sociální dávky v hmotné nouzi. „Dublovat se to nebude,“ uvedla Schillerová.

Zavřel vám stát hospodu? Škodu vám nenahradí

„Pokud jsme někomu zavřeli hospodu, náhrada škody za ušlý zisk nenáleží. S tím se nedá počítat. To by byly biliony, ohrozili bychom chod tohoto státu,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová. Podnikatelé mohou počítat s jinou podporou od státu.

Ministerstvo práce spustí nový web a kampaň

„Stav nouze neznamená konec platnosti zákoníků práce, naopak. Proto zahajujeme kampaň ohledně práv zaměstnanců, kde budeme dávat návody, jak se proti případnému porušování práv bránit,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová. Ministerstvo spustí speciální web, který se bude věnovat pracovně-právní problematice. Poškození zaměstnanci se podle ní mají obrátit na odbory nebo inspektorát práce.

Zdroj: novinky.cz, seznamzpravy.cz,ctk

Přejít nahoru