Nechceme omezovat volný pohyb, jde o prevenci, říká Vojtěch. Roušky budou na vnitřních akcích povinné

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministr ještě ráno avizoval, že pokud se budou zavádět plošná opatření, budou až od pondělí.

„Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ řekl ministr. Na vnitřních akcích bude podle něj možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat.

V ČR v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 212 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června. Aktuálně nakažených je přes 5000 lidí, což je zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle ministra může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.

Podle ministra je totiž na místech, kde se koncentruje větší počet lidí, výrazný potenciál nákazy. Zmínil to v souvislosti s pražským klubem Techtle mechtle, kde se podle něho nakazilo na párty 98 lidí.

Situace podle něho zatím ale není alarmující, jak ve čtvrtek dříve uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nízký je podle něho totiž počet hospitalizovaných lidí. Daří se také chránit rizikovou skupinu seniorů.

Aktuálně je v České republice přes pět tisíc aktivních případů a v posledních dnech poměrně výrazně narostl i počet nově odhalených případů. Ve středu jich přibylo 247.

Zdroj: čtk, lidovky.cz

Přejít nahoru