Na remdesivir čekají tři české nemocnice

Čeští pacienti ohrožení na životě nemocí covid-19 by se měli dočkat léčby experimentálním lékem remdesivir v pražské Nemocnici na Bulovce, ve FN v Motole a FN Brno. Všechna pracoviště redakci Práva svou účast na programu potvrdila s tím, že počítají s dodáním léku pro indikované pacienty.

Ve čtvrtek by měl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámit schválení programu.

Přestože americký výrobce remdesiviru, společnost Gilead Sciences, má podle generálního manažera v ČR Pavla Březiny v tuto chvíli jen omezené množství zásob, od ledna pracuje na rozšíření výroby a umožní dodání léku do tří vybraných center v Česku na základě žádosti ošetřujícího lékaře. Do konce října by se měl lék, který by jim mohl zachránit život, dostat až k půl milionu pacientů v kritickém stavu na celém světě.

Česko už o dokumentaci požádalo a společnost ji zaslala. Dokument EMA (Evropské lékové agentury) popisuje, jakých pacientů se doporučení týká, vysvětluje, jak remdesivir používat, a podává informace o bezpečnosti přípravku.

„Rychlé posouzení Evropskou lékovou agenturou vítáme. Protože jsme si vědomi aktuální naléhavé situace, stanovisko pro ministerstvo zdravotnictví, v němž zapojení do programu podpoříme, už připravujeme a bezodkladně jej vydáme,“ oznámila ředitelka SÚKL Irena Storová.

„Ve čtvrtek pravděpodobně toto oznámíme na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví,“ potvrdila Právu ve středu odpoledne mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Na léčbu remdesivirem, u nějž bylo v laboratorních podmínkách prokázáno, že je účinný proti viru SARS-CoV-2 i jiným typům virů (SARS-CoV a MERS-CoV), se už vybraná česká pracoviště připravují.

„Byli jsme určeni jako jedno z center, kde se bude léčit tímto experimentálním lékem. Zatím ale žádný pacient hospitalizovaný v naší nemocnici s covid-19 není k této léčbě remdesivirem indikován. Ve FN Motol máme aktuálně dvanáct pacientů s covid-19, tři z nich jsou na umělé plicní ventilaci,“ sdělila redakci Ludmila Šimáčková z tiskového oddělení FN Motol.

K dispozici bude léčba remdesivirem, jehož účinnost u pacientů napadených tímto typem koronaviru nebyla v reálném prostředí zcela prokázána, i v moravské metropoli.

„Jsme zařazeni mezi tři nemocnice v ČR, které ho budou mít. FN Brno s jeho použitím počítá,“ oznámil Právu mluvčí brněnské nemocnice Pavel Žára, ale nechtěl komentovat, zda u nich některý hospitalizovaný pacient na tento lék čeká.

V Nemocnici na Bulovce, jejíž pacienti by se též měli dočkat možnosti léčby experimentálním lékem, je v podle mluvčí Simony Krautové v tuto chvíli 45 nakažených koronavirem, z toho šest pacientů bylo umístěno na jednotku intenzivní péče.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru