Podle epidemiologa Rastislava Maďara žádné rozvolňování, o kterém chce v pátek jednat vláda, není namístě. Naopak za nejrychlejší cestu ven z krize považuje tvrdý třítýdenní lockdown, který by rapidně snížil počty nakažených, hospitalizovaných i obětí koronaviru. Maďar o tom mluvil ve vysílání Rádia Z.
Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pátek na vládě navrhne otevření malých obchodů. Snahu rozvolnit epidemiolog Rastislav Maďar chápe, ale nesouhlasí s ní. „Pan ministr se snaží zastupovat zájmy svého resortu, ale to v této době není šťastné,“ řekl epidemiolog v rozhovoru pro Rádio Z. „Ale je třeba se podívat, že situace se zhoršuje. Rezervní kapacita lůžek je nízká. Jsme v nejvíce turbulentní situaci od léta,“ dodal Maďar.
Připomněl, že v Česku už je poměrně hojně rozšířená britská mutace koronaviru a časem se do země dostanou i další varianty, které epidemickou situací mohou silně otřást. Rozvolnění by si sice přála řada lidí, ale pokud by nastalo nyní, tak by za něj Česko mohlo zaplatit příliš vysokou cenu. „To by nic dobrého nepřineslo a spíš bychom se dostali na úroveň válečné medicíny, kde se bude rozhodovat, kdo má větší šanci přežít a kdo menší,“ prohlásil ve vysílání Maďar.
Podle něj by se tedy nyní nemělo rozvolňovat, ale naopak by vláda měla přijít s razantním opatřením. „Nejrychlejší řešení je tvrdý lockdown tak na tři týdny,“ řekl Maďar s tím, že tento krok by rapidně snížil počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých. Po čase by se pak dala i průběžně rozvolňovat opatření, pokud by se denní přírůstky infikovaných držely pod dvěma tisíci případů.
Maďar: Udělejme si „soukromý lockdown“ navzdory vládě
Že by se první rozvolnění mělo týkat právě obchodů, je však podle Maďara dobrý nápad. Paradoxně by totiž v některých případech snížily mobilitu populace. „Rozhodně je lepší, když senior jde deset minut do nejbližšího obchůdku, než když jede MHD nakoupit do velkoobchodu,“ vysvětlil svůj pohled epidemiolog v rozhovoru pro Rádio Z.
Maďar ve vysílání zmínil, že podle nedávných údajů až 40 procent obyvatel chodí mezi lidi s příznaky nákazy a tudíž nedodržuje opatření. „To je naprosto šokující a posune nás to k horším číslům,“ řekl Maďar s tím, že každý člověk by si měl uvědomit, že může ohrozit své nejbližší okolí a rodinu. „Když se na to bude člověk dívat takto, bude disciplinovanější,“ dodal Maďar pro Rádio Z.
Vyzval lidi k tomu, aby si udělali aspoň vlastní „soukromý lockdown“, který by nás podle něj posunul k lepšímu. „Taková kolektivní disciplína bez ohledu na vládu nebo parlament by vedla k lepším číslům, nebo by minimálně nezvedla počty,“ dodal epidemiolog.
Řada lidí se upíná na očkování coby definitivní záchranu proti koronaviru. Podle Maďara je však mnohdy problém v procesu výběru distributorů vakcíny. Výběrová řízení totiž trvají. „Procesy v této mimořádné době jdou podle standardního nastavení, ale to přece takhle nejde. Je krizová situace a všechno by mělo běžet jinak,“ řekl Maďar v rozhovoru pro Rádio Z.
Koronavirus vznikl někde na vesnici, říká epidemiolog
Na přetřes přišla i otázka původu koronaviru. Aktuálně se skupina vědců ze Světové zdravotnické organizace snaží v Číně přijít na to, odkud se epidemie vzala. Už v minulosti se hovořilo o tom, že za ni mohl přenos z netopýra na člověka, či že nákaza unikla z laboratoře. Kardinál Dominik Duka dokonce hovoří o tom, že jde o biologickou zbraň.
Maďar si podle svých slov myslí, že virus z laboratoře neunikl. „Pandemie vznikla v nějaké vesnici a na tom trhu ve Wu-chanu se to duplikovalo,“ zmínil Maďar čínské město, které bývá označováno jako místo, kde se koronavirus prvně projevil.
Zdroj: Prima CNN