I když je v Česku zavřená část obchodů, lidé nemohou za kulturou, za sportem ani do restaurací, počty nově nakažených covidem neklesají. Někteří odborníci volají po tvrdém lockdownu. Podle informací CNN Prima NEWS se o tom ve Strakově akademii debatuje.
Chvíli to vypadalo, že se v Česku začne rozvolňovat. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhoval, aby se od pondělí otevřely obchody. Vláda ale jeho plán stopla, epidemická situace není dobrá kvůli rychle se šířící britské mutaci. Počty nakažených začaly růst a každý den byly vyšší než 10 tisíc.
Ve vážném stavu je stále přes 1 200 pacientů, což jsou rekordní počty od začátku pandemie. Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek. Nemocnice se připravují na vyčerpání kapacit, pacienti s covidem by mohli ležet v tělocvičnách.
Řada odborníků říká, že by vláda měla na několik týdnů vyhlásit tvrdý lockdown a potom slíbit určité rozvolnění. Podle informací CNN Prima NEWS se o tom v okolí premiéra debatuje, žádné definitivní rozhodnutí ale nepadlo. Čeká se, jak se bude situace vyvíjet příští týden.
„Premiér poslouchá odborníky, kteří chtějí tvrdý lockdown. Na druhou stranu někteří ministři varují před šílenými dopady na ekonomiku,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj, který se účastní jednání.
O zpřísnění pravidel mluvil například epidemiolog Rastislav Maďar. „Nejrychlejší řešení je tvrdý lockdown tak na tři týdny,“ řekl Maďar Rádiu Z. Utažení šroubů by podle něj rapidně snížilo počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých. Po čase by se pak dala i průběžně rozvolňovat opatření, pokud by se denní přírůstky infikovaných držely pod dvěma tisíci případů.
Uzavřou se další regiony?
A jak by mohla vláda ještě zpřísnit? V minulosti se mluvilo o tom, že by se lidé mohli vzdálit od domova jen na 20 kilometrů. Slováci v minulosti v okresu Nitra zavedli, že do práce nebo do přírody mohli lidé jen s negativním testem na covid.
Ve hře je i zákaz přejíždění mezi regiony nebo jejich uzavření. Tento týden o podobném scénáři hovořil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Varoval, že během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v uzavřených okresech. V současnosti je uzavřené Chebsko, Sokolovsko a Trutnovsko.
„Ze západu na východ dochází k většímu rozšiřování onemocnění. Česká část republiky je postižená více, moravská méně. Jestliže společně nezabráníme dalšímu přenosu, tak během dvou, tří týdnů bude situace v celé zemi stejná,“ uvedl Blatný. Situace je špatná například na Náchodsku nebo Plzeňsku.
„Volných lůžek na JIP jsou v některých krajích pouze jednotky. Je vysoká přetíženost nemocnic, stále trpíme nedostatkem personálu. Dispečink lůžkové péče funguje jenom díky tomu, že jsou tady pořád nemocnice, kam můžeme převážet,“ řekl Blatný.
Po zpřísnění volá i imunolog Václav Hořejší. „Správné řešení je udělat na nějakou dobu opravdový lockdown. To znamená, že by lidé kromě vybraných nejdůležitějších zaměstnání nechodili vůbec do práce. Také by se mělo provádět masivní testování, jak říkáme už půl roku,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Hořejší.
„Jsme v automobilu, to auto jede z kopečka a ukazuje se, že nám příliš nefungují brzdy, a před námi je zeď. Ta pomyslná zeď je zatíženost nemocnic a je teď největší od začátku pandemie,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Tvrdý lockdown navrhoval i epidemiolog Roman Prymula, který do čtvrtečního večera radil premiéru Andreji Babišovi (ANO). Předseda vlády ukončil spolupráci s Prymulou poté, kdy epidemiolog vyrazil na fotbalový zápas, zatímco volal po restrikcích pro ostatní.
Zdroj: Prima CNN