Letadlo China Eastern přivezlo do ČR čtyři miliony rukavic

Letadlo China Eastern přivezlo dnes do České republiky čtyři miliony ochranných rukavic. Stroj z Číny přistál v ČR dnes ráno, sdělil ČTK ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na twitteru zároveň uvedl, že hasiči dnes rozvážejí do krajů přes půl milionu respirátorů, tři miliony roušek nebo tisíce ochranných obleků.

“V těchto chvílích rozváží hasiči na kraje, a tedy i do domovů seniorů a sociálních služeb, přes půl milionu respirátorů, přes tři miliony roušek, tisíce ochranných obleků,” uvedl ministr. Zároveň dodal, že ihned rozvezeny budou i dnes dovezené rukavice.

Poskytovatelé sociálních služeb si v posledních dnech stěžovali na nedostatek respirátorů i roušek. Středeční průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb mezi 347 zařízeními v ČR zjistil, že 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá žádné respirátory nejvyšší třídy (FFP3). Každý dvanáctý poskytovatel péče pak nemá ani respirátory s nižší ochranou či roušky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek večer uvedl, že ministerstvo zdravotnictví pošle domovům pro seniory 200.000 respirátorů, čímž vypomůže ministerstvu vnitra před další várkou dodávky.

Další letadlo se zdravotnickými a ochrannými prostředky by dnes odpoledne mělo přistát v na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku. Stroj měl původně přiletět již v pátek. Zdržel se ale v Číně, kde podle organizátorů nebylo na místě připraveno dostatečné množství zdravotnických pomůcek. Dodávku organizuje ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví logistická společnost EGT Express. Jeden letoun už do Mošnova ochranné pomůcky z Číny přepravil, přistál ve středu. Další má přiletět v neděli, lety jsou naplánovány i na příští týden.

Stát zároveň využívá pro zajištění dodávky ochranných pomůcek služby čínské společnosti China Eastern. Materiál do ČR přepravila tento týden i skupina Smartwings a velkokapacitní Ruslan, který pronajalo díky aliančnímu programu ministerstvo obrany. Jeho další let je naplánován na neděli a počátek týdne. Látkové roušky daroval ČR také Vietnam.

Zdroj: ctk

Přejít nahoru