Kvůli koronaviru se zavírají restaurace a obchody s výjimkou lékáren a potravin

Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování.

Ze zákazu jsou podle informací na webu vlády vyňaty prodejny potravin, výpočetní techniky a elektroniky, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékárny, prodejny malých domácích zvířat, krmiva, brýlí, novin, prádelen. Otevřeny rovněž zůstávají prodeje přes internet, pokud se prodává v provozovně.

Úřad vlády ČR

@strakovka

Vláda ČR rozhodla s účinností od 14. 3. 2020 od 6:00 do 24. 3. 2020 do 6:00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Podrobnosti http://www.vlada.cz . Sledujte média.

Úřad vlády ČR

@strakovka

Znění krizového opatření → http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-rozhodla-o-uzavreni-vsech-obchodu-krome-prodejen-potravin–lekaren–drogerii–cerpacich-stanic-a-nekterych-dalsich-180327/ 

Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích…

Vláda České republiky rozhodla s účinností od 14. března 2020 od 6.00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.

vlada.cz

31 people are talking about this

Rovněž se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb kromě těch, které neslouží veřejnosti, jako např. zaměstnanecké stravování. Zákaz neplatí pro provozovny rychlého občerstvení, které mají výdejové okénko.

Zakazuje se provoz stravovacích služeb v nákupních centrech o ploše nad 5000 metrů čtverečních.

“Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, která otevírají v 8:30. Jsme přesvědčeni, že tato tvrdá opatření zavádíme proto, abychom zabránili skokovému nárůstu epidemie u nás,” řekl Babiš Radiožurnálu s tím, že podobné opatření, jako je nyní v Itálii, chystá také Polsko a Slovensko.

vislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, rozhodla o přijetí krizových opatření, tímto ve smyslu ustanovení § 5 odst. 1 písm. e) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona
Vláda
I. z a k a z u j e
s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:
potravin,
výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
pohonných hmot,
paliv,
hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
malých domácích zvířat,
krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
novin a časopisů,
tabákových výrobků,
služeb prádelen a čistíren,
prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně,
s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení); tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,
s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,
s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. provoz heren a kasin podle zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů,
II. ruší s účinností ke dni 14. března 2020 k 6:00 hod. body I. 2. a I. 3. usnesení vlády ze dne 12. března 2020 č. 199.
Ing. Andrej Babiš, v. r.
předseda vlády

Od 12. března platí na celém území republiky kvůli zamezení šíření koronaviru nouzový stav, který umožňuje kabinetu snáze přijímat další opatření.

Od půlnoci z pátku na sobotu byly na německých a rakouských hranicích znovu zavedeny kontroly (zatím mají platit do středy). Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem (Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě, Mikulov) a na sedmi s Německem (Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný les a Hora Svatého Šebestiána). Na pomoc policii při kontrole hranic byla povolána armáda.

Od půlnoci z pátku na sobotu 14. března je zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících v Česka do všech okolních zemí. Cestovat za hranice je možné pouze automobily. Pro nákladní dopravu by měl trvat dosavadní stav, kdy mezinárodní přepravy jsou povoleny.

Podle posledních informací, aktualizovaných v pátek večer, je v Česku 141 potvrzených případů nákazy Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Celkový počet testovaných je 2353.

Zdroj: novinky.cz

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru