Kadeřníci s rouškou a štítem, na zahrádkách konzumace bez ochrany, oznámili ministři

Vláda ve čtvrtek rozhodla o rychlejším uvolňování některých opatření. Povolila například kulturní či sportovní akce už od 11. května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) například oznámil, že kadeřníci a holiči budou muset používat zdvojenou ochranu dýchacích cest. Vedle roušky tak budou při práci nosit i ochranný štít.

Na zahrádkách restaurací budou lidé bez omezení sedět u jednoho stolu. Od dalších stolů bude muset být odstup 1,5 metru. Ten má být zachován i od lidí na ulici. Zákazníkům budou otevřeny toalety. Stoly se budou desinfikovat po každé skupině. Na zahrádkách bude obsluha. Zákazník nebude povinnost mít roušku při konzumaci u svého stolu, uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček.

U vstupu do obchodních centrech před jednotlivými obchody bude zajištěna desinfekce. Lidé se nebudou moci shlukovat a bude nutné dodržovat dvoumetrový odstup zákazníků. Dětské koutky nebudou v centrech provozovány, doplnil Havlíček.

V galeriích či divadlech bude moci být současně maximálně 100 osob.  nejvýše půjde o jednoho člověka na 10 metrů čtverečních. V divadle budou diváci sedět v rozestupech ob jednu řadu. Mezi lidmi bude vždy minimálně jedno volné sedadlo, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. V kinech a divadlech nebude možné prodávat potraviny ani nápoje, popsal Vojtěch.

Změní se i podmínky pro žáky. Do škol budou moci deváťáci, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Za jakých podmínek, řekne ministr školství Robert Plaga (ANO).

Umělci budou moci znovu vystupovat bez použití roušek, budou ale muset dodržovat další hygienická opatření. Musí například mít negativní testy na covid-19.  Roušky už nemusí mít ani děti v mateřských školách nebo například televizní moderátoři.

Zdroj: novinky.cz

Přejít nahoru