Jižní Čechy a Vysočina v pondělí nejspíš zpřísní opatření

Česko má za sebou týden, kdy nákaza opět nabrala na síle. Kromě Karvinska se novými ohnisky staly také Jihlavsko a Prachaticko. V pondělí se situací budou zabývat krajské krizové štáby.

„Na pondělí je svolán krajský krizový štáb a v součinnosti s Krajskou hygienickou stanicí proběhne jednání ohledně opatření, která se s největší pravděpodobností dotknou celého Jihočeského kraje. O výsledku jednání a přijatých opatřeních vás budeme neprodleně informovat,“ uvedla Petra Popová, tajemnice krizového štábu v Prachaticích, které jsou v regionu nejvíc zasaženy koronavirem.

Ze stejného důvodu v pondělí zasedne také Bezpečnostní rada kraje na Vysočině, jež se bude zabývat především potížemi v okrese Jihlava. Ta bude řešit mimo jiné fungování velké továrny společnosti Bosch v Jihlavě, jež má čtyři tisíce zaměstnanců a kde se nákaza objevila hned u několika lidí. A také situací v jihlavském Alzheimercentru, kde počet nakažených koronavirem stoupl už na 56.

„Hygienici teď situaci vyhodnocují. Nakažení zaměstnanci nejsou z provozu, ale z managementu. Je na firmě Bosch, jaká opatření na základě rozhodnutí krajské hygienické stanice přijme,“ řekl Seznam Zprávám hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Prachatická firma zastavila provoz a izolovala nakažené

Prachatická firma InTiCa Prachatice, jež vyrábí nejrůznější produkty pro automobilový průmysl, už kvůli nákaze zastavila provoz. Hygienici poslali do karantény zatím 48 lidí, další nejpíš přibudou.

Zbylé zaměstnance – celkem je jich 270 – hygienici informovali o režimu, který musí dodržovat.

Jednatel prachatické ubytovny Petr Košina uvedl v České televizi, že na ubytovně přebývá 68 lidí maďarské národnosti. Nakažení jsou prý v ubytovně odděleni od ostatních, využívají samostatné toalety a nevycházejí za hranici pozemku, na němž ubytovna stojí. Mají také k dispozici veškeré dezinfekční prostředky.

Jihočeští hygienici v sobotu zaznamenali 25 nových případů koronaviru. Je to největší denní nárůst v regionu od začátku šíření covid-19. Z 25 nových případů představují 19 zahraniční zaměstnanci firmy z Prachatic.

Největší mezidenní nárůst byl právě na Prachaticku, kde se jednalo o 21 nových případů. Velký podíl na tom mají zaměstnanci prachatické firmy, kdy velká část z nich je ze zahraničí a navíc bydlí na jedné ubytovně.

„Sdílejí tam spolu veškeré prostory, ten kontakt je tam téměř jako v rodině. Proto si myslím, že nákaza se tam šířila více než v té samotné firmě,“ řekla šéfka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Dodala, že hygienici nařídili speciální režim pro 270 zaměstnanců firmy. Z toho 48 zatím poslali do karantény. „Předpokládám, že ještě další (v karanténě) přibudou. Musím pochválit věcný přístup jak vedení společnosti, tak provozovatele ubytovny. Všechny pozitivně testované jsme na ubytovně umístili do izolace odděleně od zdravých osob v karanténě,“ řekla Kotrbová.

Dodala, že koronavirus se zatím potvrdil u 20 lidí z prachatické firmy. V týdnu hygienici vyšetří dalších 270 pracovníků společnosti.

V sobotu se méně testovalo

V sobotu přibylo v Česku 131 potvrzených případů covid-19, necelá polovina pátečního počtu. Je to nejnižší denní přírůstek v tomto týdnu. O víkendech ale bývá méně testů a tím pádem i méně potvrzených případů.

V Česku je několik ohnisek nemoci covid-19. Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel stále vykazuje Karvinsko, a to téměř 59. Následuje okres Jihlava s 56 a Frýdecko-Místecko s 36 nakaženými na sto tisíc obyvatel za poslední týden.

Kvůli zvýšenému počtu nakažených platí v Česku od soboty nová opatření proti šíření koronaviru. Lidé musí nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí, jde o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby uvnitř budov. Od pondělí pak bude omezena kapacita těchto akcí ze současné tisícovky lidí na polovinu.

Češi si musí už druhý den nasadit roušky na všech hromadných akcích ve vnitřních prostorách nad 100 lidí. Od pondělí se pak zpřísní i další nařízení.

Přibývá případů, kdy nákaza ohrožuje nejcitlivější místa – zařízení pro seniory. K téměř 60 se v sobotu dostal počet nakažených (klientů i členů personálu) v Alzehimercentru v Jihlavě, karanténa je také vyhlášena v domově pro seniory v Černožicích na Královéhradecku. Tam je zatím jedna nakažená členka personálu.

Situace se v minulých dnech zkomplikovala i v Praze a to především kvůli případu nákazy šířící se z nočního klubu Techtle Mechtle – tam je více než 100 nakažených a téměř 300 lidí v karanténě.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Přejít nahoru