Hygienici kvůli koronaviru ukončili dětský tábor. Nakažený byl jeden účastník, ostatní museli do karantény

V Letinách na Plzeňsku se minulý týden objevila nákaza koronavirem na dětském táboře. Pozitivní test na covid-19 mělo jedno z dětí, které se nakazilo od rodinného příslušníka. Všechny ostatní účastníky tábora poslali hygienici do karantény, testy na koronavirus u nich nákazu ale neprokázaly. V úterý to řekl pověřený ředitel plzeňské krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Podle něj nakažené dítě nemělo příznaky nemoci, hygienici jej takzvaně vytrasovali, když dostali z jiného kraje informace o pozitivním nálezu u jeho rodiče. Dítě bylo okamžitě izolováno a odvezeno, ostatní šli do karantény a byli testování a jsou negativní, řekl vedoucí hygienické stanice.

Vzhledem k tomu, že se koronavirus týkal jen jednoho účastníka tábora a ten byl ihned odvezen, nebylo podle Bartoše nutné přijímat žádná opatření v obci Letiny. Její starosta Jaroslav Vraný v úterý řekl, že hygienici jej o uzavření tábora kvůli koronaviru neinformovali. Podle něj byl tábor na hranici obcí Letiny a Skašov.

Česká televize (ČT) uvedla, že tábor byl kvůli koronaviru u jednoho z účastníků uzavřen minulý týden. To potvrdil i ředitel hygieniků. Podle něj byl tábor s 80 dětmi a zhruba 20 dospělými uzavřen v době, kdy se blížil ke konci. Doplnil, že žádný podobný případ u dětských zotavovacích akcí v kraji hygienici nemuseli řešit.

Vláda povolila letní dětské tábory od konce června za přísných hygienických opatření proti šíření koronaviru, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Tábory jsou povoleny maximálně pro 500 účastníků, u stanových táborů je limit 100 lidí. Děti by zároveň neměly podle pokynů ministerstva potkávat ve větších skupinách. Tábory musí být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Samostatné hygienické zázemí musí mít personál kuchyně a na táboře musí být vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.

Podle odhadů České rady dětí a mládeže se letos uskuteční asi o desetinu táborů méně než před rokem.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru