Dostane Prymula další šanci? Epidemiologa chce vzít Zeman na Hrad

Nedávno epidemiologa Romana Prymulu vyhodil premiér Andrej Babiš z pozice svého poradce, tentokrát by si ho ale pod křídla mohl vzít prezident. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček CNN Prima NEWS potvrdil, že s Prymulou o spolupráci uvažuje Miloš Zeman. Co konkrétně by ale bývalý ministr zdravotnictví na Hradě mohl dělat, Ovčáček neřekl. Na informaci jako první upozornil web Blesk.cz.

„Pan prezident uvažuje o tom, že by nějakou formu spolupráce s panem profesorem Prymulou navázal,“ napsal CNN Prima NEWS Jiří Ovčáček. Roman Prymula zatím informaci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Otázkou zůstává, co by Prymula na Hradě mohl konkrétně dělat. I když Blesk spekuluje o tom, že by epidemiolog mohl prezidentovi radit ohledně pandemie koronaviru, není jasné, co by to znamenalo. „Není k tomu co dodat,“ odpověděl na dotaz Ovčáček.

Je však možné, že se jedná pouze o „teplé místečko“ pro Zemanova oblíbence, kde by Prymula zkrátka dostával pravidelný plat. Ten totiž za poslední rok působil hned na několika postech důležitých funkcí v čele státu a byl jednou z hlavních tváří v boji s pandemií koronaviru. Po posledním skandálu na fotbale ale řekl, že ve veřejných funkcích končí.

Dělal ministra i poradce

Minulý rok na jaře Roman Prymula zastával pozici náměstka na ministerstvu zdravotnictví, kde měl na starosti epidemiologickou skupinu. Poté přešel na vládu, kde dělal zmocněnce pro vědu a výzkum a měl na starosti Chytrou karanténu.

Na podzim pak nahradil ve funkci tehdy rezignujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Na tak důležitém postu ale Prymula vydržel jen krátce. Koncem října byl totiž přistižen v restauraci Rio’s na Vyšehradě, která měla být v tu dobu zavřená. Prymula navíc neměl nasazenou roušku. I když svou chybu nepřiznal, pod nátlakem nakonec rezignoval.

Poté mu ale podal pomocnou ruku premiér Babiš a Prymulu jmenoval svým poradcem. Ani na takové pozici epidemiolog ale dlouho nevydržel. V únoru totiž navštívil fotbalový zápas pražské Slavie. A to v době, kdy situace v Česku začínala postupně gradovat. Už v tu dobu totiž rostly počty nově nakažených, postupně se plnily nemocnice a zdravotníci byli na pokraji sil. Všichni lidé začínali být zdeptaní dlouhotrvajícími restrikcemi. Na fotbalový zápas navíc nemohli a Prymulovi vyčítali papalášství.

To už Babiš neunesl a Prymulu z pozice svého poradce vyhodil. Řekl, že Prymula nemá sociální inteligenci. Epidemiolog poté řekl, že už se ke koronaviru vyjadřovat nebude a do veřejných funkcí se nevrátí.

Je však možné, že tentokrát si ho vezme pod křídla prezident Miloš Zeman, který se svou přízní k Romanu Prymulovi nijak netají. Několikrát se nechal slyšet, že by byl rád, kdyby se Prymula vrátil do křesla ministra zdravotnictví. V říjnu jej navíc ocenil i přes skandál na Vyšehradě během udělování státního vyznamenání Řádem bílého lva.

Zdroj: Prima CNN

Přejít nahoru