Další rozvolňování přehledně: Co se mění od středy 1. července

Od středy začíná další vlnu rozvolnění protikoronavirových opatření. Češi po více než čtvrt roce odloží roušky. Restaurace, bary a další stravovací zařízení budou otevřené i po 23. hodině. Rozvolnění se však nebude týkat v plné míře Prahy a Moravskoslezského kraje. V Praze zůstanou roušky povinné v metru a na vnitřních akcích nad sto osob. Taktéž i lidé v Moravskoslezském kraji, kteří je navíc neodloží zatím ani například v kadeřnictvích.

Co se změní?

Lidé mohou od 1. července odložit roušky, povinné zůstanou ve zdravotních a sociálních zařízeních.  Bez nich tak mohou být Češi nově v MHD, ve vnitřních prostorách budov včetně obchodů nebo v restauracích nebo barech.

Od středy se také prodlouží otevírací doba stravovacích zařízení. Ty mohou mít nově otevřeno i mezi 23. a 6. hodinou. Lidé také budou moci konzumovat občerstvení například v hledištích kin nebo divadel. Dobrovolné budou také doposud povinné rozestupy.

V Praze a Moravskoslezském kraji však některá opatření zůstávají.

Praha

V Praze budou muset lidé nadále nosit roušky v metru, stejně tak bude ochrana dýchacích cest povinná na vnitřních akcích nad sto osob, tedy například v divadlech a kinech.

tramvajích a autobusech budou moci Pražané roušku odložit. Přesto je však Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) doporučuje nosit i nadále s ohledem na vzájemnou ohleduplnost a bezpečí cestujících i řidičů.

Moravskoslezský kraj

Rozvolnění v nošení roušek se netýká ani celého Moravskoslezského kraje, kde stále roste počet nových případů. Lidé budou muset nosit roušky uvnitř budov na hromadných akcích nad sto osob.

Roušky budou muset mít také ti, kteří pracují ve službách péče o tělo v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta.. Povinné tak budou například v kadeřnictvích. 

Přeshraniční pracovníci v kraji se také budou muset každých deset dnů zaměstnavateli prokázat negativním testem.

Lokální ohniska

Ještě přísnější opatření zavedla krajská hygienická stanice pro nejvíce postižené obce. Platí na území Karviné, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Jablunkova, Bohumína, Havířova, Orlové, Českého Těšína, Třince a všech obcí, pro které vykonávají rozšířenou působnost.

V těchto oblastech platí opatření už od 30. června.

Lidé zde musí nosit roušku ve veřejné dopravě a ve vnitřních prostorách budov mimo bydliště. Stravovací zařízení, a to včetně zahrádek, musí mít zavřeno od 23. hodiny do 8. hodiny. Prodej je možný skrz okénko.

Karviná předstihla Prahu, nakažených má celkem už přes tisícKoronavirus

Maximální počet osob na hromadných akcích se omezil na sto, maximálně sto lidí může být ve stejný čas i na koupalištích.

Nově platí také s výjimkami zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních s lůžkovou péčí a v sociálních zařízeních v pobytové formě, jejichž zaměstnanci se také musí testovat.

Počínaje středou budou moci ale všichni Češi starší 18 let žádat o státní poukazy na pobyty v tuzemských lázních. Podmínkou pro slevu na pobyt 4000 korun je strávit v lázeňském zařízení aspoň šest nocí a využít minimálně pět procedur. Podpora, kterou v pondělí schválila vláda, má lázním jako jednomu z nejvíce zasažených sektorů koronavirovou krizí částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Poukazy lze využívat do konce roku.

Zatímco velká část Česka si od středy oddychne od restrikcí proti koronaviru a život se tam vrátí téměř k normálu, v Praze a v Moravskoslezském kraji si na to lidé zatím počkají. “Pokud nechceme, aby se nové případy rozšířily i do dalších regionů, musíme být nyní razantnější. Určitě zde budeme také pokračovat v masivním testování. Praha je nyní stabilní, přesto vidíme riziko na větších akcích a v metru, proto i tady ponecháme opatření ve formě roušek,” zdůvodnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ponechání, případně zpřísnění protikoronavirových opatření v části země.

V hlavním městě zůstává v platnosti povinnost mít zakrytá ústa a nos vedle zdravotnických a sociálních zařízeních také při vnitřních hromadných akcí nad 100 lidí a v metru. Také v Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí a rovněž ti, kteří pracují ve službách péče o tělo v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta. Týká se to například kadeřnictví nebo kosmetických a masérských služeb. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku musí lidé nosit roušky nadále také ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

V těchto okresech trvá mimo jiné i zákaz návštěv v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních a noví klienti musí mít negativní test. Akcí, a to i venkovních, se může účastnit maximálně 100 lidí v každém odděleném sektoru, přičemž takových sektorů může být nejvýše pět.

Tamní restaurace a další provozovny stravovacích služeb, včetně jejich venkovních prostor, musí mít zavřeno od 23:00 do 08:00. Výjimku pro ranní hodiny dostaly od hygieniků jen zdravotní zařízení, sociální služby, věznice a hotelové restaurace. Opatření v kraji platí do odvolání.

Pro restaurace, hospody a kavárny ve zbytku státu zákaz nočního provozu od středy přestává platit a lidé budou moci konzumovat občerstvení například také v hledištích kin. Stravovací zařízení byla kvůli zamezení šíření koronaviru zavřena od 14. března a postupně se jejich provozy otevíraly od 11. května. Nyní se ve většině Česka vrátí do stavu před koronavirovou pandemií.

Zdroj: novinky.cz, čtk

Přejít nahoru