Česko se vrátí do čtvrtého stupně. Obchody ani služby se nezavřou, lyžovat se bude

Česká republika přejde v rámci protiepidemického systému PES do čtvrtého stupně v pátek 18. listopadu. Po pondělním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dojde tak k opětovnému uzavření restaurací, otevřené zůstanou ale obchody i služby.

„Vláda schválila přechod České republiky do rizikového stupně čtyři od pátku 18. prosince 0:00,“ prohlásil premiér a omluvil se.

„Chápeme rozpoložení těch, kteří se těšili, že budou moci o Vánocích realizovat svůj byznys,” dodal.

Líto je to i ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). „Je nám nesmírně líto, že jsme museli přistoupit k tomuto kroku, ale situace tak, jak se vyvíjí, nás k tomu nutí,” uvedl Blatný.

Nově bude platit také zákaz nočního vycházení od 23:00 do 05:00. Scházet se bude moci opět maximálně šest lidí.

Od pátku 18. prosince bude umožněno provozovat lyžařská střediska, řekl ministr Blatný.
Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 Kč, řekl Havlíček.
Vláda schválila v souvislosti s pandemií podporu pro stravovací zařízení 2,5 mld. Kč. Program COVID gastro bude na dobu od 14. října do 31. prosince.
Ve čtvrtém stupni budou obchody v neděli otevřené.
Hotely pro rekreační účely a restaurace budou muset znovu zavřít od pátku. Rozhodla o tom vláda. Stravovací podniky budou moci otevřít výdejní okna.
Zdroj: novinky.cz, lidovky.cz
Přejít nahoru