Časté testy přestanou být zdarma, řekl Arenberger. Také doporučil dovolenou v ČR

Časté testy přestanou být zdarma, řekl Arenberger. Také doporučil dovolenou v ČR

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na pravidelné tiskové konferenci zhodnotil vývoj epidemie. „Čísla se nám daří stlačovat dolů. Ve čtvrtek bylo hlášeno 1559 nových případů, snižuje se i počet hospitalizovaných, v současnosti jich máme 2187. Ještě 500 pacientů je na JIP, z toho zhruba polovina je na kyslíkové ventilaci. Situace se lepší, ale stále je potřeba opatrnost, uvedl Arenberger.

V některých krajích podle něj výrazně klesá i incidence, která je méně než 50 na sto tisíc obyvatel. “Velmi dobře nám sedmidenní incidence klesá v Praze a v Libereckém kraji a Pardubickém kraji,” řekl ministr. 

Celková incidence, která je důležitým ukazatelem při rozvolňování, je k dnešnímu dni 117 na 100 tisíc obyvatel. „Vede nás to k optimismu, že se k té stovce v pondělí přiblížíme, takže to rozvolnění je oprávněné,” dodal.

Ministr se vyjádřil i k očkování. K pátku bylo podáno celkem 3 508 897 dávek vakcíny. „Ve čtvrtek bylo naočkováno přes 80 tisíc dávek. Bezmála 2,5 milionu osob bylo očkováno minimálně jednou dávkou, tedy téměř 28 procent populace starší 16 let. Očkování má dokončeno přes milion osob, tedy něco přes 12 procent populace,” uvedl ministr.

Jeho resort plánuje změnu finančního spolupodílení na testech. „Jednáme o tom. Ale nějaký způsob testu zdarma bude existovat pro každého dál,” uvedl.  “Otázka bude, jestli to bude jednou za týden nebo jednou za 14 dní. Jednou za tři dny to nejspíš už nebude,“ dodal Arenberger.

Registrace další věkové skupiny

Tento týden se rovněž rozjela registrace nové věkové skupiny, nyní se mohou očkovat lidé v kategorii 50+. K dnešnímu dni se podle ministra zaregistrovalo 155 tisíc osob a 131 tisíc lidí čeká na termín a 400 tisíc již termín má. Arenberger také potvrdil, že příští týden se otevře registace pro lidi nad 45 let.

Na měsíc květen bude podle něj k dispozici 2 300 000 vakcín značky Pfizer, Moderny 354 tisíc, AstraZenecy 100 tisíc a vakcíny Jansen 91 tisíc.

„Většina z rizikových skupin už jsou v bezpečnější zóně a dnes si můžeme dovolit nabídnout vakcínu všem zájemcům. Jinak budeme velmi liberální a od června otevřeme očkování pro všechny, jak je to běžné u jiných vakcín,” uvedl Arenberger.

Pokračování článku (Zdroj: Denik.cz): Časté testy přestanou být zdarma, řekl Arenberger. Také doporučil dovolenou v ČR

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru