Babiš a Vojtěch odmítli, že by u vydávání restrikcí udělali chyby

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odmítli, že by vláda udělala chybu, když část restriktivních opatření přeměnila z krizových rozhodnutí na opatření ministerstva zdravotnictví. Dnes to řekli na tiskové konferenci. Ministerská opatření ve čtvrtek zrušil soud jako nezákonná, podle něj měla vláda rozhodovat na základě krizového zákona. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) rozhodnutí soudu nebude mít vliv na případné spory o náhradu škody.

Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých,” řekl Babiš. Podle něj bylo rozhodnutí kabinetu o změně právního základu pro restriktivní opatření ve vládě schváleno jednomyslně.

“Postupovali jsme podle zdravotního zákona hlavně z toho důvodu, že jsme chtěli, aby ty restrikce přesahovaly nouzový stav,” řekl Vojtěch. Upozornil, že krizová opatření mohou platit pouze za nouzového stavu, proto vláda po rozhodnutí soudu žádá Sněmovnu o jeho další prodloužení do 25. května. Ministr zdravotnictví uvedl, že podle jeho názoru byl nouzový stav vhodný především pro zajištění rychlého nákupu ochranných pomůcek, nařízení pracovní povinnosti nebo nařízení přednostních dodávek firem pro stát, což bylo třeba v předchozích dnech.

Část opozice a někteří právníci vládu obviňovali, že se chce změnou právního základu pro restrikce vyhnout odpovědnosti za škody způsobené těmito nařízeními, kterou podle krizového zákona musí nahradit, ve zdravotním zákoně to takto jednoznačně definováno není. Schillerová dnes řekla, že soudní rozhodnutí nebude mít na spory o odškodné vliv. Podle ní budou muset firmy, které musely na základě vládních opatření zastavit provoz, prokázat příčinnou souvislost mezi škodami a vládními opatřeními. Odmítla také, že by bylo možné vykazovat ušlý zisk na základě meziročního srovnání.

Zdroj: ctk

Přejít nahoru