Armádní odběrové týmy zamíří do krajů kvůli chytré karanténě v pátek, Prahu mají v plánu po Velikonocích

Armádní odběrové týmy budou v rámci takzvané chytré karantény připraveny ve všech krajích od pátku. Výjimkou je Praha, kde budou připraveny po Velikonocích. Ve čtvrtek to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je armáda připravena nasadit 33 odběrových týmů. Pokud by byla vyšší potřeba, armáda může vyčlenit další vozidla a řidiče, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Projekt takzvané chytré karantény byl spuštěn zkušebně v Jihomoravském kraji. Spočívá v rychlém odhalování nakažených novým koronavirem a lidí, kteří s nimi přišli do kontaktu, a to za pomoci moderních technologií, především dat od mobilních operátorů a bank.

Podle Prymuly bude projekt po Velikonocích rozšířen na severní Moravu a do Prahy. Již před Velikonoci posílí kraje armádní odběrové týmy. Podle Dvořákové budou připraveny od pátku, v Praze od 14. dubna.

Projekt chytré karantény vláda označuje za stěžejní pro zrušení plošných restriktivních opatření. V posledních dnech se ale objevila kritika, že hygienici stále nezačali využívat například chytré mapy. Ty by měli odborníci vytvářet, v případě souhlasu nakaženého, na základě dat z jeho mobilu a platebních karet. Sloužit mají k rychlejšímu nalezení lidí, kteří se s nemocným setkali v době, kdy mohl být infekční.

Prymula ve čtvrtek přiznal, že ne vše v projektu funguje tak, jak má. Teoretický koncept je dle něj v pořádku, problémy jsou s uváděním v reálný život. Zmínil například, že komplikace vznikly při využívání elektronických prostředků pracovníky hygienických služeb, kteří dosud pracovali mnoho let v jiném režimu. Řešení vidí v komunikaci s těmito pracovníky. Dosud podle něj nebyla zátěž na hygienických stanicích taková, aby nemohli pracovat v režimu, na který byli zvyklí. Při rozšiřování na ostatní regiony ale podle něj je kladen důraz na využívání vzpomínkových map i call center, které mají výrazně vyšší kapacitu.

Potíže ve čtvrtek připustil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Je to nový projekt, takže má trochu porodní bolesti. Možná to nejde tak rychle, jak jsme předpokládali,“ řekl. Krajské hygienické stanice se s projektem podle něj musí sžít a samy pochopit, že dává smysl. Vzpomínkové mapy označil jen za jednu ze součástí chytré karantény. Další je například řízení kapacit nebo trasování vzorku ve všech fázích jeho testování. Zároveň řekl, že chce od Úřadu pro ochranu osobních údajů stanovisko, že jsou všechny procesy z hlediska ochrany osobních údajů v pořádku.

Zdroj: lidovky.cz

Přejít nahoru