ŽIVĚ: Vláda souhlasí s pobytem vojenských zdravotníků z NATO a EU. Američtí lékaři mají přijet příští týden

Vláda dnes souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků členských zemí Evropské unie a NATO do 300 lidí pro pomoc s epidemií koronaviru. O rozhodnutí, které ještě musí schválit parlament, informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Kabinet se mimořádně sešel, aby schválil působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků z USA. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Podle středečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by měli američtí lékaři přijet příští týden.

„Máme konkrétní nabídku na pomoc 28 lékařů a zdravotníků z USA. Zároveň probíhají jednání o možném vyslání zdravotníků i z jiných členských zemí NATO a EU. Abychom vše v případě potřeby mohli rychle realizovat, schválila dnes vláda pobyt až 300 vojenských zdravotníků na českém území po dobu do 90 dnů,“ uvedl v tiskové zprávě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Doplnil, že jde o expertní pomoc českým zdravotníkům, zahraniční vojáci budou v případě nasazení v ČR působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. Parlament, a to jeho obě komory, musí podle ministerstva obrany vyslovit souhlas s pobytem vojáků v souladu s ústavou.

Zdroj: lidovky.cz, čtk

Přejít nahoru