Živě TK: Vláda rozhodne o dalších opatřeních proti koronaviru

Vláda dnes bude rozhodovat o dalším zostření opatření proti šíření koronaviru, hned ráno se situaci bude zabývat Bezepečnostní rada státu. Kabinet probere také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na posílení kapacit zdravotnictví povoláním mediků na pomoc nemocnicím při nouzovém stavu. Ministři by podle dřívějších zpráv měli projednat také dokument k restartu hospodářství, jehož součástí bude národní plán obnovy k čerpání zhruba 180 miliard korun. Plán bude podkladem pro to, aby Česko mohlo čerpat z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí.

Kabinet projedná i návrh, aby lidé se vstupenkou na neuskutečněnou kulturní akci mohli dál žádat pořadatele o vystavení poukazu. Zákon byl původně omezen na akce s termínem konání do 31. října 2020, podle novely by se lhůta posunula na 31. březen 2021.

Vláda by na zasedání měla také jmenovat nového zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Místo opuštěné po jmenování Prymuly ministrem zdravotnictví má podle návrhu usnesení obsadit molekulární onkolog Ondřej Slabý. Ve funkci státního tajemníka na ministerstvu životního prostředí má pak podle dalšího návrhu po 31. říjnu pokračovat ve druhém pětiletém funkčním období Jan Landa.

Na programu je i zpráva o plnění státního rozpočtu za letošní první pololetí nebo aktualizace tzv. generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod, podle které by se měl počet míst hájených pro vodní nádrže rozšířit o 21 lokalit na 86 území. Kabinet by měl projednávat i věcný záměr zákona o zabezpečení hydrometeorologické služby.

Podpořit by mohl kabinet poslaneckou novelu, podle které by posudkovým lékařům mohli pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci nelékaři. Nesouhlasné stanovisko naopak pravděpodobně dostanou návrhy, aby stát poskytl jednorázový příspěvek 6000 korun samoživitelkám a poslanecká iniciativa zákonné regulace turistického ubytování prostřednictvím platforem typu Airbnb. K návrhu na ústavní ochranu vody se pak vláda patrně postaví neutrálně.

Zdroj: čtk

Přejít nahoru